Проблемът с недостига и последвалото поскъпване на дървата за огрев отново попадна във фокуса на медийното внимание. Това стана по повод за среща на земеделския министър Мирослав Найденов с представители на фирми от горския сектор в Ракитово, където той обяви, че се взимат мерки за ограничаване експорта на дървесина към Турция и Гърция.
Найденов посочи, че с премиера Бойко Борисов и с министър Трайчо Трайков обмислят варианти за редуциране на износа към южните ни съседки заради тежката зима и дефицита на дървесина на българския пазар.
Оказва се обаче, че спирането на част от износа на дърва за огрев не е лека задача, тъй като имаме подписани договорености, а те не могат да бъдат променяни едностранно.
„При форсмажорни обстоятелства е възможно частично износа да бъде ограничен, както през 2008-а, когато бе въведена такава забрана заради пожарите, но след шест месеца тя беше отменена, защото Турция е възразила и България е трябвало да плаща глоба. Ние не можем да плащаме глоби, затова ще засилим контрола”, каза още Найденов.
Той се ангажира с личен контрол над дърводобива у нас.
„Тъй като имам сигнали за незаконен износ, още днес пускам заповед за физически контрол на всички пратки на дървесина – от Агенцията по горите до митниците. Ще се следи стриктно всичко, което се изнася – дали притежава необходимите разрешителни, фитосанитарни сертификати и всички останали документи”, категоричен бе министърът.
Найденов увери предсатвителите на сектора, че няма да има търговия с дървесина на Стоковата борса. По думите му количествата дървесина, които ще се реализират на пазара, условно се разделят на две групи – две трети задължително ще минават през търгове, като условията за провеждането им ще бъдат еднакви. Останалата една трета ще се разпределя от директорите на Горски предприятия, които ще преценяват как ще я реализират.
Земеделският министър уточни, че по предложение на дървопреработвателите, ще бъде изработено специално указание за провеждането на търгове. Целта е условията да са еднакви в цялата страна. Отпада понятието стратегически ползватели на дървесина, но се запазват привилегиите на местните фирми, които могат да получат 33 % от добитите количества.
Найденов предложи да се оформят три групи търгове: малки, които ще предлагат от 100 до 1000 куб. метра дървесина, средни - от 1000 до 50 000 куб. метра и големи – над 50 000 куб. метра. Това разграничаване се налага, тъй като фирмите, които имат сериозни мощности, трябва да се явяват на стотици търгове, за са се снабдят с необходимите количества дървесина.
Темата за дефицита на дървесина се разрасна лавинообразно от началото на годината, като достигна своя пик в края на миналия месец. Тогава от мебелния бранш въстанаха срещу решението на Мирослав Найденов дървесината да се търгува чрез борсите. Доводът на протестиращите - малките и средни фирми били пред фалит заради липсата на суровина. Те нямали достъп до борсата, където предварително е определено кой ще купи дървесината.