Висшият съдебен съвет реши да стартира избор за нов главен прокурор. Решението беше взето с 12 на 4 гласа.

Основният мотив беше, че за това има законов срок и кадровиците са длъжни да го спазват. Чуха се и обратни мнения – че срокът не е задължителен.

Ако във вторник Конституционният съд допусне жалбата на Иван Гешев за механизма за контрола на обвинител №1, то ВСС ще бъде длъжен да спре този избор.

В крайна сметка ВСС реши, че няма да вземе решение по въпроса, кой е компетентен да избере временно изпълняващ длъжността главен прокурор.

В 4-часовите дебати тезите на кадровиците бяха две.

„Всички си спомняме промените, които бяха въведени с Конституцията от 2015 г., респективно в закона за съдебната власт от 2016 г. Основната цел беше кадровите въпроси на прокурори и следователи да се решават от прокурорска колегия. Кадровите въпроси на съдиите да се решават от съдийска колегия. Моето становище е че прокурорска колегия е компетентна и няма какво да гласуваме“, каза председателят на ВАС Георги Чолаков.

Втората теза - че компетентен за това е пленумът на ВСС.

„Приемането че прокурорска колегия е компетентна в максимална степен отдалечава необходимата публичност и прозрачност на тази процедура от това, което законът предвижда като процедура за титуляр на длъжността главен прокурор“, каза Атанаска Дишева, член на ВСС от съдийската колегия.

„Това решение е вече взето. Смятам, че пленумът не може да го преосмисля по какъвто и да е начин, поради което не може да се очаква различен резултат“, каза председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова.

Общо беше мнението, че причина за ситуацията са празноти в закона.

„Когато има усещане за разминаване между легалност и легитимоност се отваря една бездна и ние трябва да я затворим“, каза министърът на правосъдието.

Очаква се министър Славов да заведе дело във ВАС.