Висшият съдебен съвет реши да стартира избор за нов главен прокурор. Решението беше взето с 12 на 4 гласа.

Основният мотив беше, че за това има законов срок и кадровиците са длъжни да го спазват. Чуха се и обратни мнения – че срокът не е задължителен.

Ако във вторник Конституционният съд допусне жалбата на Иван Гешев за механизма за контрола на обвинител №1, то ВСС ще бъде длъжен да спре този избор.

В крайна сметка ВСС реши, че няма да вземе решение по въпроса, кой е компетентен да избере временно изпълняващ длъжността главен прокурор.

В 4-часовите дебати тезите на кадровиците бяха две.

„Всички си спомняме промените, които бяха въведени с Конституцията от 2015 г., респективно в закона за съдебната власт от 2016 г. Основната цел беше кадровите въпроси на прокурори и следователи да се решават от прокурорска колегия. Кадровите въпроси на съдиите да се решават от съдийска колегия. Моето становище е че прокурорска колегия е компетентна и няма какво да гласуваме“, каза председателят на ВАС Георги Чолаков.

Втората теза - че компетентен за това е пленумът на ВСС.

„Приемането че прокурорска колегия е компетентна в максимална степен отдалечава необходимата публичност и прозрачност на тази процедура от това, което законът предвижда като процедура за титуляр на длъжността главен прокурор“, каза Атанаска Дишева, член на ВСС от съдийската колегия.

„Това решение е вече взето. Смятам, че пленумът не може да го преосмисля по какъвто и да е начин, поради което не може да се очаква различен резултат“, каза председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова.

Общо беше мнението, че причина за ситуацията са празноти в закона.

„Когато има усещане за разминаване между легалност и легитимоност се отваря една бездна и ние трябва да я затворим“, каза министърът на правосъдието.

Очаква се министър Славов да заведе дело във ВАС.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement