Започна втората акция с призив за бойкот на търговските вериги у нас. Седмица след първия опит, организаторите апелираха днес да се пазарува само от малки магазини и по възможност български продукти. В същото време на територията на цялата страна започнаха масирани проверки от екипи на БАБХ, НАП и КЗП.

Зад инициативата срещу високите цени застават няколко организации, които при миналия бойкот отчетоха успех. Според финансовото министерство спадът в оборотите на търговските вериги в този ден е бил близо 29%. От друга страна, веригите не отчетоха отлив на лоялни клиенти.

Костадин Димитров подкрепя бойкота, но въпреки това му се налага да влезе в търговската верига. Споделя, че в кварталните магазини не е успял да намери хляб.
 
„Подкрепям го, разбира се. Няма тук в квартала малко магазинче, което да продава. Малките не са по-евтини определено, няма и как. Малко продават, а наемите тук са от 1400 до 200 лв. Как да ги изкарат тези малки производители в едно малко магазинче 5 на 4?“, разказва Костадин.

Таванът на цените и надценките е временно явление и върши краткосрочна работа, заяви бившият служебен земеделски министър Явор Гечев. Обясни още, че е нужна прозрачност на веригите, каквото идея е предложила служебната власт още преди време.

„Една система, сходна на тази с бандеролите,  която трябваше да проследява цените на едро, тоест от къде влиза, каква е надценката, какви са фитосанитарните изисквания“, каза Гечев.

За и против бойкота

Дали от студа или заради бойкота, от сутринта големите вериги в Ямбол останаха празни. А мненията на хората отново са противоположни.

„Подкрепям го, разбира се. Всичко за тях е бизнес, да печелят и кои сме ощетените - ние, обикновените хора“, казва Иван.

Йорданка обаче е на друго мнение.

„Тези хора, които работят по 15 часа там и те искат пари и заплата“, казва тя.

Собствениците на малки магазинчета също имат различни очаквания от днешния бойкот на големите вериги.

„Не, нямаме клиенти въобще, пак е по същия начин“, казва Ангелина Христова, собственик на магазин.

„Днес да е по-успешно от предните дни и във веригите да има по-малко хора, а в по-малките магазинчета – повече, и да ни подкрепят клиентите“, коментира Антоанета Терзиева, собственик на малък хранителен магазин.

Още при миналия бойкот държавата излезе с идеята за промени в законодателството, които скъсяват веригите на доставки. А от Асоциацията за модерна търговия припомнят, че компаниите от сектор търговия са сред най-проверяваните, през изминалата година данните показват, че в 70% от фирмите е имало проверки.

Междувременно БАБХ, НАП и КЗП извършват проверки в цялата страна – инспектират се малки, средни и големи хранителни магазини.

Следи се за качеството на храните и съответствие между съдържанието и описаното на етикета, нелоялни практики и несъответствие във финансовите отчети.

Проверките ще обхванат производители, преработватели, дистрибутори, търговци на едро и на дребно, както и вносители.

„Ще се проверяват всички документи, връзката на информацията, обявена върху етикета, с тази на придружаващите документи. Акцент ще има и върху тези храни, които се предлагат неопаковани“, каза Бистра Иванова, началник на отдел „Контрол на храните и граничен контрол“, БАБХ.

 

Проверяващите казаха, че акцията няма общо с бойкота днес и миналия четвъртък. Продължителността на проверките ще зависи от резултатите.

По темата работи и Алекс Донев.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK