Връщаме се отново у нас с тревожна новини за най-уязвимите - децата. Всеки трети първокласник у нас е с наднормено тегло.
Данните са от проучване на здравното министерство, Центъра по обществено здраве и анализи, и Световната здравна организация. По този показател, България е на 3-то място - след Малта и Гърция. Най-малко деца с наднормено тегло има в Дания.
У нас всяко второ дете не консумира всекидневно плодове и зеленчуци и прекалява със сладки и напитки със захар - повече от три пъти в седмицата.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Едно от всеки четири деца приемат снаксове и солени храни - също толкова често.
Майка на две деца - момиченце на годинка и момче на 7 години, Мария Ангелова казва, че държи да ги научи на здравословни навици. Предлага им повече плодове и зеленчуци - но първокласникът понякога иска и чипс. Разрешава му до два пъти седмично.
„Пазари се, разбира се. Другите деца ядат и че иска и той. Но когато не разполага с джобни, не може да си вземе. Отделно, ги записвам на спортове, които ги влекат, за да компенсираме все пак вредните храни“, коментира Мария Ангелов.
Мария от първа ръка забелязва и тенденцията за все повече деца с наднормено тегло - преподава на ученици от 8 до 12 клас.
„Те се хранят много често точно с вредни храни. Нямат здравна и хранителна култура“, казва още Мария.
А извън училище - всяко четвърто дете няма необходимата физическа активност.
„Храните, които се предлагат в лавките и стола, се контролират. Проблем обаче остават навиците у дома“, казва Красимира Дойчева, сестра в столичното 96-то училище.
„Колкото можем - контролираме, но основно идват от вкъщи с кутийки и пликчета. По-големите ученици излизат и купуват чипсове. Може би трябва да се промени регламента на продаване на тези храни на неълнолетните деца“, казва още тя.
80 на сто от родителите на деца с наднормено тегло подценяват проблема.
„Ако детето е със затлъстяване в детска възраст - шансът да е със затлъстяване след това, е много голям“, коментира оф. д-р Веселка Дулева от Национален център по здравна информация
За негативната тенденция допринасят и липсата на достатъчно сън и времето, прекарано пред екраните.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK