Увеличава се интересът на китайски инвеститори към българското земеделие, най-вече към отглеждането на зърно, царевица и грозде.
Компанията на Цън Цон притежава над 4 хиляди декара с грозде в района на Лом. Купува земята преди пет години, без да има опит. „Дойдохме тук, качихме се на най-високото място, видяхме Дунава и тогава го решихме”, обяснява Цън Цон.
От края на миналата година Цон започва и собствено производство на българско вино, което изнася за китайския пазар. Планира до 2 години да има и собствена изба.
„В края на миналата година изнесохме 40-50 хиляди бутилки, сега предстоят след 2-3 седмици още пратки”, допълва той.
Младият предприемач отчита и проблеми – липса на квалифицирана работна ръка. Други китайски фирми в областта на селското стопанство отглеждат у нас, царевица, люцерна и пшеница, които изнасят за Китай.
Според експертите китайските инвеститори са привлечени от ниските данъци у нас.
„Липсата на тежка промишленост неминуемо води до възприемане от китайска страна, че страната ни е екологично чиста. Практически в нея би могла да се произвежда продукция, която да бъде с много високи показатели по отношение на качество”, разясни Васил Гелев от Център за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа.
Към страната има интерес и за производство на хибриден ориз и шафран за Китай.