Първото питане до Конституционния съд след промените в основния закон е факт. Повод за питането на съдия Елена Динева-Илиева е конкретно заварено дело в Софийски районен съд - искане за брак на 16-годишно момиче с 20-годишен мъж, с когото имат общо дете. Съдия Илиева посочва и аргументи, сред които законът дава право на труд и самостоятелен живот на 16 годишните, но не и на брак.

Снимка: bTV

Справка на bTV в Софийския районен съд показва, че делата с искане за сключване на брак с непълнолетни са между 6 и 8 на години.

А граждански организации повдигнаха друга тема - защо въпреки закона, който им забранява, у нас стотици деца на 16 години се женят макар и без официален брак. Ето примери от Сливен - осъдените за подобно съжителство за миналата година са 173-ма - 48 от тях са жени. Не е издадена нито една ефективна присъда.

В сливенския квартал „Надежда“ живеят близо 30 000 души . Въпреки че в България ранните съжителства преди 16 години на момичето са криминализирани, в почти всяко семейство има такива примери. Много от тях преди тази възраст вече имат и свои деца.

Само за миналата година 173 са осъдените за съжителство, 48 от тях са жени. Ефективна присъда няма, предимно условни, глоби и пробация.

В квартал „Надежда“ въпросът от каква възраст младите живеят заедно е табу.

Снимка: bTV

Причината – там всички знаят, че законите в България наказват ранното съжителство. В Районната прокуратура в Сливен миналата година са образувани 160 дела в две групи престъпления. Ако пълнолетен живее без брак с момиче до 14 може да получи до 5 години затвор, ако момичето е под 16 - до две години.

Под ударите на закона са и родителите, когато момчето е до 18, а момичето до 16. И възрастните се крият, но признават, че е масово.

Според ромските организации ранният брак е следствие от бедността и капсулирането в гетата и не е традиционен за общнoстта.

„Ранните бракове много се спекулира, че са традиция в ромската общност. Аз мога да ви кажа, че нито моите баби, нито моите прабаби не са се женили на 15, 14 или 12“, заяви председателят на Ромската академия за култура Стела Костова.

За това престъпление миналата година от прокуратурата в Сливен са дали 30 условни присъди и са наложили глоби за близо 128 000 лева.