Депутатите създадоха временна комисия, която да установи трябва ли да се свалят имунитетите нa Кирил Петков от ПП-ДБ, Бойко Борисов от ГЕРБ-СДС, Даниел Александров от ГЕРБ-СДС и Димитър Аврамов от ДПС.

Против гласуваха само от БСП и „Има такъв народ“. Последваха три часа спорове. Комисията ще работи най-късно до 18-ти юли, заседанията ѝ ще бъдат публични.

Комисията обаче остана без председател. Единствената номинация беше на Хамид Хамид от ДПС, но той не получи достатъчна подкрепа.

От БСП и „Има такъв народ“ няма да имат свои представители в комисията. Основната критика е, че тя ще бъде „пералня“.

Във вълната от поискани имунитети от ПП-ДБ съзряха - "политическа бухалка". 

"Изведнъж някой се сети, че може би някой е извършил престъпление. Това прилича на - "един прокурор ще даде друг прокурор на прокурор", коментира Мирослав Иванов.

За това и от формацията искат комисия да се произнесе дали има основание за сваляне на защитата на Бойко Борисов, Кирил Петков и Даниел Александров. 

"Искате да превърнете НС в разследващ орган. Сигурно ще има и лаборатория, която да прави ДНК тестове", посочи независимият депутат Радостин Василев.

Дебатът "за" или "против" комисия се превърна в спор - кой от какво се страхува. 

Главният прокурор Иван Гешев внесе в деловодството на Народното събрание искане за сваляне на имунитета на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов по предложение на Софийската градска прокуратура заради потенциално пране на пари чрез известната къща в Барселона.

При искането за имунитета на Кирил Петков става дума за назначението му за служебен министър през 2021 г., преди Канада да го е освободила от второто му гражданство.

Имунитетът на Даниел Александров беше поискан заради събрани доказателства, че чрез употреба на сила той извършил действия с цел да възбуди полово желание без съвукупление по отношение на лице, навършило 14-годишна възраст.

А Димитър Аврамов беше привлечен към наказателна отговорност за търговия с влияние през 2012 г., като бе започнало дело в Специализирания съд, а след закриването му продължи в Софийският градски съд. На 20 април обаче Софийският градски съд спря наказателното производство срещу Димитър Аврамов, след като той стана депутат и съответно придоби имунитет.