Напрежение сред лекари и фармацевти заради връщането на електронните рецепти за антибиотици от 1 април.
Опасенията са, че много хора могат да останат без предписаното им лечение или да бъдат принудени да обикалят аптеките, за да го получат.
На 1 април изтича периодът, в който важат и хартиените, и електронните рецепти за антибиотиците. След това ще останат само електронните рецепти.
„Проблемът идва от това, че всяко едно лекарство има определен код и когато го запишем, ако го няма в аптеката, фармацевтите не дават друго“, обяснява общопрактикуващият лекар д-р Венелин Стаменов.
От Българския фармацевтичен съюз казват, че вече е възможно в аптеката да се прави т.нар. „еквивалентна замяна“, т.е. да дадат същото търговско наименование, в същото количество, но в друга разфасовка.
В отдалечените райони, заради липсата на интернет, лекарите продължават да се притесняват как ще издават електронните рецепти.
„Ако имам интернет на мобилния си телефон изписвам лекарството чрез мобилното приложение, което е доста трудно и тромаво“, твърди д-р Стаменов.
Решение вече има – лекарите могат да предписват електронни рецепти през мобилното приложение дори и да нямат интернет. В тези случаи рецептата се запазва локално на мобилното устройство на медика и когато връзката с интернет се възстанови, тя се изпраща към здравната система.
Изписаната рецепта веднага попада в електронното досие на пациента и така може да бъде изпълнена от всяка една аптека в страната.
„Има известна разлика между това, което лекарите имат като информация в техните програми и това, което реално го има на пазара в аптеките. Би било добре да позволяват и заместване, тъй като понякога антибиотикът на дадена фирма го няма, но пък го има на друга фирма“, обяснява фармацевтът Ирина Георгиева.
Този месец здравното министерство е имало среща със съсловните организации за прецизиране на системата. Поредно отлагане няма да има, категорични бяха преди дни от ведомството.