Жители на Враца заплашват с палатков лагер пред Общината заради лошото състояние на улицата, на която живеят. Освен че е осеяна с кратери, част от нея никога не е била асфалтирана, няма и канализация.
Улица „Рила" е мечтата на всеки, който иска да живее във Враца. Защото е разположена в полите на Балкана и в същото време - на метри от центъра на града. Милка Иванова, която живее на улицата казва, че района се води първа категория, лукс и се плащат най-високите данъци.
С идеалното местоположение и с високите данъци обаче екстрите свършват. „ И ако се наложи някой човек, тука има възрастни хора, да дойде да го вдигне линейка, няма шанс, сваляме го долу на долната улица на ръце, таксита не идват на нашата улица”, описва проблемите Кирил, също жител на улица „Рила."
Улицата е толкова тясна, че две коли не могат да се разминат. Настилка е полагана преди половин век, но само донякъде. Нагоре всичко е изградено на принципа „направи си сам".
„Ходене по мъките на хората, които искат да си направят дом, но трябва да си създадат някакви условия елементарни, за да могат да минават по тоя път”, коментира Радка Борисова. Друг жител - Жоро Георгиев, заявява, че си е платил на трактор лично да изравни 60 метра до края на обръщалото.
120-те обитатели имат право само на един контейнер в долния край - нагоре сметоизвозната кола няма къде да обърне. „Ако знаете каква миризма се носи от неизчистения контейнер”, оплака се
Стефка Нешева.
Проблем има и с питейната вода - без специално монтирани съоръжения, чешмите в домовете пресъхват. „Ако я няма тази хидрофорна помпа, горе на втория етаж няма вода, на този няма, само на приземния има”, допълва Анелия Иванова.
120 разгневени мъже и жени са внесли подписка в Общината с искане за незабавно решаване на проблемите на улица „Рила". Кметът на града потвърждава, че състоянието на малките врачански улици е под всякаква критика не отсега. Но за цялостно асфалтиране щяло да се мисли едва след като проектът за водния цикъл приключи.
„В никакъв случай няма да си позволим да харчим парите на данъкоплатците сега, да асфалтираме нещо, което ще бъде тотално разкопано през следващата година” е мнението на кмета на община Враца инж. Николай Иванов. Марияна Рашева, ръководител на проекта за водния цикъл на Враца добавя, че има добра новина за хората, живеещи на ул. "Рила" - след водния цикъл, те вече ще имат за първи път канализация по улицата.
Междувременно потърпевшите са решили да издигнат паметник на лъжата, върху който да изпишат имената на всички управници, обещавали, но не направили нищо за улица „Рила". „С тяхната партийна принадлежност, да се сещат хората откъде са и кой ги е изпратил, да ни лъжат вече от петдесет години на тая улица”, каза Жоро Георгиев.
От действията на сегашния градоначалник пък зависи дали и неговото име няма да се появи след време на стената на лъжата.