Водач на православните българи – правомощията на българския патриарх са да представлява църквата ни пред институциите, чуждите държави и дипломатическите им представителства у нас. Но патриархът взима отношение не само по църковни въпроси.

„Той трябва редовно да излиза с послания на народа по важни за българския народ теми – не само за чествания и светци, а и по важни за българите проблеми. Самата дума патриарх е от гръцки произход и означава баща, отец или водач“, обяснява проф. Дилян Николчев, преподавател в Богослофския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

Изборът на патриарх е дълга процедура. Светият синод определя имената на трима достоизбираеми, които отговарят на критериите.

В момента митрополитите на четири епархии не покриват нужния опит или навършена възраст.

Преди 10 години, при предишния избор, избраниците са били русенският митрополит Неофит, ловчанският митрополит Гавриил и старозагорският митрополит Галактион. Въпреки спекулациите тогава за пловдивския митрополит Николай, през 2013 г. той нямаше навършена възраст за патриарх. За разлика отсега.

„Канонът на православната църква предполага много повече изисквания за това един митрополит да бъде избран за патриарх – важни са административните му способности, психическото му здраве, физическото му здраве и т.н. Той трябва да се радва на добро име, да е православял в своите мисли, както и да е монах по живот“, твърди проф. Николчев.

Според него през последните години Светият синод е претърпял промени.

„Имаме нови митрополити – част от тях са начетени и добри богослови, които се надявам да попаднат в тази листа или да изиграят положителна роля в избора на нов патриарх“, поясни проф. Николчев.

Вижте във видеото какво още каза проф. Николчев в студиото на bTV Новините

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement