Духовност, блага усмивка, спокойствие, диалогичност, скромност. С тези думи описват патриарх Неофит всички, които са имали досег до него. Българският патриарх и Софийски митрополит почина на 13 март на 78-годишна възраст.
„Той до голяма степен избягваше конфронтации, обичаше да бъде в мир и хармония. Един човек, който показваше, че християнството може да съществува без някаква истерична любов – с истинска обич и братство между хората“, каза за патриарха епископ Тихон, който е учил заедно с него.
Духовникът уточни, че болестите и операциите много са променили Неофит, но като млад той винаги е бил ведър и усмихнат. Спомня си още, че е говорил с всеки, който го спре, и никого не е прекъсвал.
„Приносът на митрополит Неофит беше издигане на авторитета на Българската православна църква (БПЦ). Той беше избран в едни смутни времена, имаше големи протести – оставката на първото правителство на ГЕРБ. Когато беше неговата интронизация, нямаше работещи държавни институции“, каза доц. Костадин Нушев от Богословския факултет на Софийския университет.
Той изтъкна и работата на патриарха за духовното образование на децата и младежите чрез добра комуникация с правителствата и най-вече с министрите на образованието. Напомни и за благотворителната дейност на Неофит – кухнята за бедни в Софийската света митрополия всеки вторник е била финансирана лично от Неофит.
„Той беше човек на диалога и консенсуса. Той не беше конфликтна личност, нека да го помним с добрините му, с благия му поглед и характер“, допълни Горан Благоев.
По думите му патриарх Неофит остава като пример за скромен живот.
„Малко се знае, че като патриарх даряваше своята заплата на хора в нужда, правеше го скромно“, каза журналистът.
Благоев напомни, че пред Негово светейшество е имало много предизвикателства – едно от тях е приобщаването на Македонската православна църква към Българската патриаршия. Също, че патриарх Неофит имаше лична позиция за войната в Украйна, като осъди руската агресия.
Проследете в нашия онлайн репортаж какво се случва след кончината на патриарх Неофит: