През последните 4 години от 2010 до 2014 г. държавата е осигурила над 371 млн. лева за преодоляване на щетите от бедствията, като 250 млн. от тях са предназначени на неотложни възстановителни работи. Това съобщи по време на конференция в столицата вицепремиерът Томислав Дончев, цитиран от Фокус.

„Средната стойност за спиране на едно свлачище тръгва от 1 млн. лева и може да достигне до 10-15 млн. лева", допълни той.

„Държавата няма как да избяга от функциите си да подпомага нуждаещите се. Когато са унищожени домове, в зависимост от ресурса държавата помага. (...) Ние осигуряваме подкрепа, а не я обезщетяваме, ако има наводнение, земетресение, ураган или друго бедствие”, посочи Дончев.

Финансовият министър Владислав Горанов посочи, че се обмисля нов тип подпомагане за лицата, които не могат сами да защитят жилищата си. Правителството обмисля отпадане на еднократната помощ от 320 лева при бедствие.

„Нашето разбиране е, че собствеността не е задължение, а право. Това право носи своите последствия за този, който държи да го има. Претенциите на колегите от застрахователния бранш, че застраховането трябва да е доброволно, се подкрепя от мен и от правителството”, посочи министърът.

Според Горанов, възможно решение е след дадено природно бедствие, органите на държавата да преценят доколко собственикът не е могъл да застрахова имуществото си и, евентуално, след това той да бъде подпомогнат от държавата до размера на данъчната оценка.