„С писмото партньорите от Еврокомисията обръщат внимание на България да оцени това, което прави, ако е необходимо да го преоцени и да продължи напред много внимателно и отговорно”. Това заяви днес на научна конференция в Пловдив вицепрезидентът Маргарита Попова по повод заплахата от мониторингов доклак на ЕК след одумвания избор на членове на Конституционния съд от парламентарната квота.

Попова бе категорична, че е важно да предлагаме и да избираме, по ясно определени критерии, хора с безупречна обществена репутация. „Трябва да работят верните хора на верните места”, добави вицепрезидентът.

Изборът от парламентарната квота на Венета Марковска за конституционен съдия бе последван от остро писмо от Брюксел, в което се казва, че Европейският съюз е загрижен за назначенията в Конституционния съд на България. От Брюксел не изключват при продължаващи подобни назначения да бъде изготвен междинен мониторингов доклад за страната ни преди края на 2013 г.

Междувременно обаче шефът на парламентарната правна комисия и зам.председател на ГЕРБ Искра Фидосова изпрати обширно писмо до ЕК, в което посочва, че от всички безспорни факти и данни, представени на депутатите в комисията от компетентните държавни органи на Република България, може да се направи извод за безукорното поведение на Венета Марковска като магистрат.

В този контекст лидерът на ДСБ обяви днес, че е получил документи, с които се посочва, че отговорът на Марковска за първия сигнал срещу нея не се основава на фактите.

За първия сигнал срещу Марковска, Костов заяви, че той не е анонимен. „Този сигнал дойде до мен и аз разбрах, че всички председатели на парламентарни групи са го получили, получила го е и Цецка Цачева, и председателят на правната комисия Искра Фидосова. Имали са време да го погледнат”, коемнтира той.

По-рано президентът и външният министър сериозно се разминаха по казуса „Марковка” и надвисналата от ЕК заплаха от доклад.

„Българските институции трябва много сериозно да възприемат посланието на Европейската комисия. Сериозно съм обезпокоен от коментара на ЕК и нейния говорител. Надявам се българските институции оттук нататък още повече да увеличат усилията си за прозрачност", посочи президентът Росен Плевнелиев.

Далеч по-спокоен от реакцията на европейските ни партньори бе външният министър Николай Младенов. Той нарече изявлението на ЕК „некоректно” и обвини институцията, че "разпространява слухове в обществото".

В коментарите пестеливо се включи и правният министър Диана Ковачева, която заяви, че не би следвало България да оставя никакво съмнение у ЕК за прозрачността на изборите за членове на Конституционния съд. Тя призова Венета Марковска да изчисти името си, а правната комисия да мотивира избора й пред ЕК.

С нелеката задача се зае Иска Фидосова, която в подробното си писмо до Комисията представя Марковка като човек с „задълбочена концепция, която е показател за нейния сериозен опит и професионални качества.”