Ситуацията около пропадналите диги на реките Тополница и Луда Яна вече е под контрол. Това обяви областният управител на Пазарджик Трендафил Величков.
Започна ремонт на проблемните участъци. Новите валежи не са повишили съществено нивото на реките.
Въпреки това много къщи остават наводнени, заради високите подпочвени води. Най-тежко остава положението в Мало Конаре.
Живот под вода
Вместо с кафе, денят за Петранка започва с ритуално измерване на нивото на водата в сантиметри: „Майстори станахме вече – ето, половин метър, а вчера беше 43... Синът ми мисли с рибарски ботуши да влиза, то не може да се влезе (...) всичката зимнина ми е вътре; и дивани имам, и сандък с дрехи на децата... Изобщо всичко ще се изхвърля в контейнерите”.
Домът на Петър Топалов е един от най-пострадалите. Водата в избеното помещение минава метър, а кирпичената къща опасно се пропуква.
Вече 20-ти ден помпата в котелното помещение на детската градина работи денонощно. Водата започнала да извира от земята още през декември, но в началото на март положението станало неудържимо и котелното помещение плувнало с метър вода
„Тъй като един ден нямахме цял ден ток ,водата беше се качила доста, беше заляла котелното заедно с горелката, имахме авариен ремонт, два дена не работи даже детската градина и оттогава помпата денонощно работи”, обясни директорът на детското заведение Веселина Пеева.
Само природата може да помогне
Земята около къщите е превърната в езера, където плуват жаби.
От кметството са прочистили близо 3-километров канал, който да отвежда водите извън селото и въпреки това ефектът е минимален.
„Надеждата ни беше, че той ще дръпне част от тези подпочвени води, но дори до къщите, до които той минава, мазите и избите и приземните им етажи са пълни с вода. Явно високото ниво на подпочвените води оказва своята дума”, посочи кметът Димчо Караиванов.
Хората виждат единствено спасение в природата. Тя е тази, която може да спре дъждовете и за изсуши земята.