Няма никакъв риск за възникване на водна криза във Варна или в Бургас, обявиха на съвместна пресконференция управителите на ВиК дружествата в морските градове – Валентин Вълканов и Ганчо Тенев. Подкрепи ги и областният управител на Варна Стоян Пасев, съобщава БТА.

Брифингът дойде в отговор на думите на министъра на околната среда и водите Емил Димитров, че бездействието от страна на властите във Варна е довело до липса на алтернативно захранване на яз. „Цонево“ и „Девня“, а това, на свой ред, е застрашило обемите в снабдяващия Бургас яз. „Камчия“. Министърът заяви, че за 11 месеца никой от Варна и Бургас не го е потърсил.

Пасев обвини МОСВ в „своеволно намаляване на водоподаването, което е абсолютно недопустимо в условията на пандемия“. Според него се всява паника у хората, макар да няма риск от режим на водата: „С изкуственото създаване на проблем вероятно министър Димитров търси политически дивиденти два месеца преди изборите, но подобна липса на комуникация е недопустима“.

В момента в язовир „Камчия“ има 123 милиона кубика вода, обясни днес Ганчо Тенев. По думите му за обслужването на района, който се захранва от съоръжението, са нужни по около 6 милиона кубика на месец. Тенев уточни, че само за месец в язовира са се влели 20 милиона кубика вода и се очаква нивото да се качи още.

Вода в "Камчия" има достатъчно както за тази, така и за 2022 г. и за Варна и за Бургас, допълни Валентин Вълканов.

Двамата управители обясниха, че през декември миналата година са получили график от МОСВ, с който са намалени количествата течност, които имат право да ползват двата града. За Варна снижението е с около 40 процента, за Бургас - с около 15. Намаляването на количествата подавана вода може обаче да става само в рамките на допустимото, защото деривацията „Китка-Варна“ е направена така, че ще възникне голям проблем, ако обемите спаднат драстично, допълни Вълканов. По думите му, за да функционира нормално деривацията, е нужно през нея да минават минимум 700 литра в секунда. Максималният ѝ обем е 2400 литра в секунда.

Варна може да ползва изворите в Девня винаги, но от там водата се добива помпажно и цената й е 7 пъти по-скъпа в сравнение с тази от Камчия, каза още Вълканов. Той уточни, че градът може да разчита и на аварийно подаване от язовир „Цонево“. По проекта за захранване на Бургас от яз. „Ахелой“ и яз. „Порой“ се работи, но няма как ВиК-Бургас да полага тръби в частна собственост без промени в устройствените планове, отбеляза шефът на дружеството.

Отговорът на министъра

На пресконференцията Вълканов, Танев и Пасев заявиха, че не е имало никаква комуникация с МОСВ по темата с язовирите. В обръщение до медиите министър Емил Димитров беше категоричен, че това не е вярно.

"От едната страна стоят думите на хора, които искат да прикрият това, че цяла година нищо не са направили, за да подпомогнат питейно-битовото водоснабдяване на Бургас и Варна. От другата страна има един цял вагон с документи, графици, становища, предложения, препоръки, решения на Министерски съвет и десетки изказвания на трите лицата по медиите през годината по тази тема, която днес от техните думи разбрах, че никога не са знаели за нея", посочи Димитров.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement