Министерски съвет предлага на Народното събрание да бъде обявено извънредно положение във връзка с коронавируса. Това съобщи премиерът Бойко Борисов на извънреден брифинг след съвещание с Оперативния щаб.

"Ние сме въвели мерки, които обаче, за съжаление, не дават достатъчно резултат в една област – неспазването на карантина. Днес ни избягаха 14 души. С една дума – очаквайки, че самодисциплината и че това да заразиш други хора с един не толкова опасен, но вирус, налага и затова ние взехме решение – една точка, на основание чл. 84, точка 12 от Конституцията и във връзка с разрастващата се епидемия, защото тя се разширява с геометрична прогресия, не сме в пика й в момента, да предложим, Министерски съвет на Народното събрание да бъде обявено извънредно положение във връзка с този вирус", заяви премиерът Бойко Борисов.

Това трябва да даде възможност да бъдат затваряни училища, детски градини, университети, игрални зали, спортни мероприятия, конференции, да се даде възможност на областните управители, кметовете и министрите в своите ресори да направят всичко необходимо, допълни той.

Училищата и университетите, където може, да минат на дистанционно обучение, да не се губи време, предложи премиерът. 

"Там, където нямат, там веднага да инвестираме, да имат всички деца, за да не губят седмици наред учебен процес", каза той.

Министър-председателят даде няколко дни срок, за да бъде направено това.

Министерството на външните работи, защото такива са им правомощията, трябва всяка минута да се актуализира сайтът за забрана за пътувания от България към други страни, а Министерството на здравеопазването съответно пък от кои държави не могат да влизат в България, каза премиерът.

"Много бързо трябва да се актуализират, измислете с някаква там човцица, за тези, които има съмнение, знаете, че както Германия, Франция със страшна мощност вече върви, геометрична прогресия на заразата, че е възможно в следващите два-три седмица да има подобна забрана, да могат тези, които пътуват или имат бизнес, да не харчат пари и да не си правят планове за по-дълъг период преди да дойдат забраните".

Много е тънка границата и единствено и само дисциплината, мобилизацията на нацията може да ни помогне в тази ситуация, допълни премиерът.

"Тънка е границата и спорът е един – колко твърди да са мерките, защото финансовият министър е категоричен, че с темпът, в който бюджетът буквално не събира приходи, към днешна дата, ако така вървим, 3 млрд. минимум ще е загубата. Всичко това, което говоря, е по предложение на щаба, каза премиерът.

Няма никаква промяна в цената на стоките, има 4 стотинки падане на брашното, няма промяна в основните храни, допълни Бойко Борисов:

"Още повече – цялата държава не работи. Ние хубаво, за да спрем заразата – затваряме училищата, детски градини, университети, ама тези родители, тези хора, които работят, те трябва да ги гледат децата, те не отиват на работа, няма Брутен вътрешен продукт. В същото време, тези големи инвеститори, контрагенти наши – забрана за износ, забрана за движение на тировете, забрани, забрани. Границата със Словения затворена, с Хърватия – затворена, с Австрия – затворена. Нали схващате колко е тънка разликата и само огромна мобилизация и тук да не пропусна отново да благодаря на всички доктори, лекари, сестри. И утре, когато отидете в здравна комисия, да искаме промяна в Закона за здравето, който не спазва карантината, далеч съм от мисълта в други държави, в някои има 7 години затвор, в Гърция мисля, че беше 3, но примерно 5000 лв. глоба, такива драстични глоби, за да може тези, които излагат на риск здравето на хиляди хора.

Науката в момента какво казва – 17 дни е горе-долу заразяването, един човек около 800 души контактува средно в света, той не знае, че е болен, смятайте защо е тази геометрична прогресия и това не е нито ебола, нито чума, нито толкова страшно заболяване, но паниката е като никога досега, масова".

"Истински се надявам тези, които подкокоросват някои от болничните заведения, да не го правят, защото вижте какви са възможностите в закона, включително и пенсионирани, доктори, медицински сестри, санитари, така или иначе студентите няма да ходят на училище, последните курсове, да ги включим, срещу заплащане, в момента се променя утре – вдругиден Горанов трябва да ми даде формула, и Ананиев, Здравната каса да се направи клинична пътека, защото нямахме досега коронавирус, за коронавирус, за да знаят докторите и всички там, работещи, какви пари допълнително възнаграждение ще получат за труда си. Всичко това трябва да го направите максимално бързо", каза още премиерът. 

"Това е дебатът в обществото – да се мобилизираме, да спазим дисциплината, тези, които обаче не я спазват – да дадем възможност на службите за сигурност да ги издирват, да ги задържат и принудително да ги държат, за да не разнасят заразата – това е в думата извънредно", заяви Бойко Борисов.

Затова искаме това извънредно положение – да може да се ползва полиция, по необходимост армия, жандармерия, и тези, които не спазват карантината, да бъдат принудени да я спазват заради здравето и благото на всички хора, добави министър-председателят.

Той призова вътрешният министър Младен Маринов да бъдат затворени незабавно дискотеки, барове и нощни клубове, където се събират много хора.

"Спорихме много дали ресторантите да се затворят, моловете, но за ресторантите, считаме, че има много домакини, които не готвят, или са на работа, и хората, все пак, тези, които работят, трябва да се нахранят някъде, освен това там сравнително са на по-раздалечени места, по-стационарни са, докато нощните клубове, заведения, барове, дискотеки, това трябва да се затвори незабавно. Там се движат хората, подскачат, потят се, прегръщат се, това е най-хубавото, ама сега малко ще се ограничим, докато е тази зараза.

Да се вземат всички мерки от социалното министерство, пенсиите – изплащането – да се направи така, толкова деца сега, в смисъл, студенти, Вълчев, ще се освободят – да ги ангажираме – да разнасят пенсии, да разнасят… ей сега е нацията, нали, иначе сме патриоти всичките, но сега е моментът да покажем дали сме патриоти, дали милееме един за друг, дали сме солидарни, ние иначе цитираме много и Левски, и Ботев, но сега е именно моментъ – да се погрижим за възрастните хора, да се погрижим за социалнослабите, да дадем своята благодарност за лекарите, сестрите, санитарите, шофьорите на линейки и всички, които участват.

Голям проблем възниква и с погребалните агенции – защото – близките на починал от коронавирус, също са под карантина. Ние в момента сме направили така, че да държим починалите в камера, за да може, като им изтече карантинният срок, Бог да ги прости, да могат да ги погребат", допълни премиерът.

Премиерът отправи въпрос към икономическия министър Емил Караниколов относно спада в цените на газта и петрола и как това се отразява на цените на основните продукти.

„Когато плашим, че ще се вдигнат цените – плашим, а когато падат надолу няма обратен процес. Защо така?“, попита Борисов.