„Софийският завод за преработка на отпадъци приема голямо количество опасни отпадъци, включително човешки тъкани и кръв“. За това предупреди кметът на столицата Васил Терзиев по време на брифинг в Столичната община.

Терзиев разкри, че чували с биологичен материал често се озовават сред смесения битов отпадък, който постъпва в завода.

„Нееднократно сме известявали Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и Рeгионалната здравна инспекция (РЗИ) за това, което виждаме,“ каза кметът на София.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според него този тип отпадъци представлява сериозна опасност както за работниците в предприятието, така и за столичани.

„В София има инсинератор (инсталация за изгаряне на отпадъци - бел.ред.) в Александровска болница, но да изхвърляш опасни отпадъци в него е значително по-скъпо, отколкото да ги смесиш с битовия отпадък, всички по веригата да затворят очи и това да се озове в завода за третиране,“ обясни още той.

По думите на Терзиев проблемът е ескалирал през септември и „не е препоръчително да се коментира какви точно отпадъци се изхвърлят“.

В отговор на нарушенията той е наредил на директора на завода за отпадъци Николай Савов да прекрати приемането на замърсен отпадък, докато всички компетентни институции, сметоизвозващи фирми и болници не вземат необходимите мерки.   

Директорът на завода също обясни, че в контейнерите за смесен битов отпадък не трябва да попадат опасни отпадъци:

„Всяка болница трябва да има договор с инсинератора в Александровска болница и там трябва да се изгарят опасните биологични отпадъци,“ подчерта той.

Савов разкри, че заводът получава информация, че през последните години болниците отчитат нула килограма опасен отпадък. А единствената болница, която няма такъв проблем, е ВМА.

Директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков също сподели притесненията си относно достъпа до контейнерите в болниците.

„Меко казано несериозно е да не бъде осигурен достъп при проверка,“ каза Неделков и информира, че две болници ще получат актове за смесване на битови и опасни отпадъци.

Неделков допълни, че при проверки в девет болници са открити случаи на смесване на битов с рециклируем и биологичен отпадък, като за това са съставени актове.

Екологичното сдружение „За земята“ също излезе с позиция по темата за столичния боклук: 

„Находката от болнични отпадъци създава опасност от зарази първо за работещите в завода, както и за жителите на околните населени места. Въпросът, който си задаваме всички, е какво точно се е случвало до този момент и какво вече е заровено от досегашното ръководство. Настояваме това поведение да бъде санкционирано и прекратено“, коментира Данита Заричинова от сдружението. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK