Върховният административен съд отхвърли жалбата на съдия Мирослава Тодорова срещу решението на Висшия съдебен съвет за дисциплинарното й уволнение. Решението подлежи на обжалване в седемдневен срок и е подписано с особено мнение от съдия Тодор Тодоров.

Заедно с жалбата във ВАС постъпи и искане да бъде спряно изпълнението на решението за отстраняването й, което би позволило на Тодорова да продължи работата си по делата, по които заседава до окончателното произнасяне на съда по казуса. Тя бе посочила, че между 18 и 27 юли има насрочени пет съдебни заседания по първоинстанционни дела, на които вече е даден ход на съдебното следствие.

В решението на съда е записано, че според закона предварителното изпълнение може да бъде спряно, ако подалият жалбата докаже, че ще му бъде нанесена необратима вреда, но съдия Тодорова е доказала, че в случая ще бъде засегнат само общественият интерес, тъй като нейните дела ще започнат отначало.

Според съдия Тодор Тодоров, подписал решението с особено мнение, искането на Мирослава Тодорова може да се уважи именно заради вредите, които могат да бъдат нанесени върху обществения интерес.

Съдът е насрочил делото по същество срещу дисциплинарното уволнение на Мирослава Тодорова за 13 септември.

Мирослава Тодорова поиска също отвод на колегата си от ВАС Георги Чолаков, който трябва да се произнесе по искането й за предварително спиране на решението за нейното дисциплинарно наказание. Според Тодорова, възлагането на делото на магистрат от отделение, което не се занимава с контрол върху актове на ВСС, поражда съмнения в безпристрастността и обективността на състава на съда. Това важи в още по-голяма степен, ако делото е възложено на това отделение със заповед на председателя на ВАС, който е участвал във вземането на оспореното решение, пише в искането си за отвод на Тодорова.

ВСС реши да уволни председателя на Съюза на съдиите на 12 юли заради забавянето на три дела. По едно от тях тя е забавила написването на мотивите с 4 години и 8 месеца след произнасяне на присъдата, което е довело до изтичане на абсолютната давност и лишаване на страните по делото от възможността да обжалват.

Мярката предизвика реакция сред представителите на съсловието и обществото. На следващия ден пред ВСС се проведе протест на над 100 съдии. Тодорова бе подкрепена и от Асоциация на прокурорите в България и от няколко неправителствени организации.

Правосъдният министър Диана Ковачева свика извънредно заседание на ВСС, на което членовете му затвърдиха позицията си, че решението за уволнение на Тодорова е правилно.