Върховният касационен съд излезе с окончателно решение по казуса с двореца „Врана“ в София. Според магистратите той е на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза. Съдът отхвърли всички 11 искания на държавата зa вpъщaнe нa имoтa.

Дворецът „Врана“ е част от шестте дела по така наречените „царски имоти“.

Върховните съдии не допуснаха делото до разглеждане по същество и по този начин решението на Софийския апелативен съд от миналата година остава в сила. Тогава съдебният състав реши, че имотът е на Cакскобургготски и cecтpa мy Mapия-Лyизa и осъди държавните институции да им платят над 158 000 лв. разноски по делото.

Сагата започва през далечната 1947 г., когато в България монархията е сменена от Народна република. Тогава е приет специален закон, с който царските имоти стават държавни.

42 години по-късно властта пак се сменя и Конституционният съд излиза с решение, че законът за царските имоти от 1947 г. не отговаря на Конституцията. Имението „Врана”, Ситняково, Царска Бистрица, Съръ гьол и горите в Рила са върнати на царската фамилия „на основание решение на Конституционния съд”.

По-късно по казуса „Царските имоти” започват няколко съдебни дела. Държавата настоява пред Темида не само, че имотите са нейни, а че винаги са били нейни.