Дворецът "Врана" е последното място, което цар Фердинанд посещава, преди да напусне България след абдикацията си. След реставрация "Врана" връща своя облик и се готви да приема посетители, за да разказва за историята на Третото българско царство.
В началото на XX век австрийски архитект проектира малка ловна хижа за цар Фердинанд в равното Софийско поле. Засадени са всички видове дървета и храсти, разпространени по българските територии.
Преди 10 години царското семейство създава фонд за опазване на историческото наследство "Цар Борис и царица Йоанна".
Във „Врана“ започва реставрация.
Голямата гостна в двореца е вече в своя оригинален вид.
„Намираме се в Карелската столова. Тя е подарък на император Николай Втори, който е кръстник на цар Борис, за пълнолетието на престолонаследника през 1912 г. Виждате тук пресъздадена сцената на тържествата за пълнолетието 30 януари 1912. Тук успяхме да подредим мундира на цар Фердинанд с неговите декорация и ордени. Разбира се запазен е мундирът на престолонаследника княз Борис Търновски, който по този повод получава голямото огърдие на светите апостоли св. Кирил и Методий. Това е най-високото българско царско отличие, учредено специално за независимостта от 1908 година. Велият княз Андрей Владимирович, който е внук на руския цар Освободител и представител на руския император по време на тържествата... Атмосферата, пресъздаваща събитието и дава възможност и на самите посетители да станат част от тези тържества…“, каза още доц.д-р Ивайло Шалафов.
„Намираме се в залата на българските царски ордени. Зад тронното място се намира оригиналната завеса от балдахина на царския трон в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“, която завеса е била свалена през октомври 1946 г. преди референдума. Слагана е веднъж през 1996 и сега по настоящем с благословението на Светия Синод е изложена тук“, обясни доц.д-р Шалафов.
В преддверието са и портретите на всички министър-председетали от онези времена.
Изложени са траурните ленти и иконата на св. Йоан Рилски от погребението на цар Борис Трети. Тук е и разбитата плоча от гроба му, когато са извадени тленните останки на Царя.
Възстановява се и параклисът на двореца.
„В тази сграда са съществували два параклиса - един римокатолически, който цар Фердинанд е имал близо до себе си, непосредствено до неговата спалня и разбира се - един голям православен параклис на името на цар Борис Покръстителя, в който се извършва всекидневно богослужение“, разказа доц.д-р Ивайло Шалафов.
„Личната библиотека на цар Симеон ще бъде достъпна. Касае се за издания по история, политика, хералдика, фалеристиката, история на кралските семейства“, поясни Шалафов.
Част от историята на „Врана“ и събраните артефакти могат да бъдат разгледани и на новата интернет страница на двореца.
Дворецът се готви да отвори за групови посещения още следващия месец, ако позволи ситуацията с пандемията. Студенти по история вече са изявили желание да са гидове на посетителите в историята на Третото българско царство.