Предложението за удължаване на платения отпуск по майчинство с още шест месеца затрудни участниците в Националния съвет за тристранно сътрудничество и те предпочетоха да отложат обсъждането му. Вместо това социалните партньори се фокусираха върху точките от дневния ред, по които е постигнато съгласие.

Предложението е на КНСБ и предвижда платеният отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст да бъде увеличен с още шест месеца и да се използва и от двамата родители, а парите за това да дойдат от работодателя. В момента отпускът е неплатен и пак може да се ползва до навършване на 8-годишна възраст на детето.

България е единствената страна в Европейския съюз, в която майките могат да ползват две години платен отпуск по майчинство. През този период те получават парите си от НОИ.

Работодателските организации представиха данни, според които мярката би им струвала 360 млн. лева годишно. Бизнсът предупреди, че може да се наложи да компенсира загубите си със съкращения.

Работодателските организации излязоха с контрапредложение: ако бъдат въведени тези 6 месеца допълнителен платен отпуск за гледане на дете до 8-годишна възраст, да бъдат намалени 24-те месеца за гледане на дете след раждането или да отпадне платеният годишен отпуск, който се натрупва по време на майчинството.

Друга тема, която предизвика разгорещени спорове са платените отпуски.

В момента работници и служители имат право да прехвърлят за не повече от половината си отпуска и то само за първите месеци на следващата година и след съгласуване с работодателя. В противен случай ги губят.

Тази промяна бе въведена през 2010 г. защото се оказа, че е много трудно да бъдат съкратени работници, защото са натрупали толкова много отпуски, че работодателите им не могат да ги изплатят.

По-безопасните теми

Заради постъпилите многобройни предложения за промени в Кодекса на труда, за които нямало да остане време, обсъждането беше отложено.

Поради тази причина бе взето решение да се говори само по точките, по които е постигнато съгласие. Сред тях са правното регламентиране на воденето на трудово досие, редът за ползване на отпуск и редът на съвещанията на синдикалните организации.

При обсъждането на промяната на правилата за получаване на медицински експертизи вицепремиерът Зинаида Златанова, която председателства Тристранния съвет, препоръча преразглеждане на преструктурирането на ТЕЛК. Предложението, внесено от министъра на здравеопазването д-р Таня Андреева, цели лекарите от извънболничната помощ също да могат да участват в ТЕЛК, защото досега работещите в ТЕЛК лекари нямаха право да работят на друго място.

Социалните партньори разгледаха и предложението изследванията, направени по друг повод, да важат пред ТЕЛК в рамките на една година. Причината е, че повтарянето им води до изразходване на направления.

Вицепремиерът Зинаида Златанова предложи да бъдат създадени 2 работни групи за промени на трудовото законодателство, като задачата на едната да бъде обсъждането на колективното трудово договаряне, а на другата – създаването на електронна трудова книжка.
Златанова предложи още работните групи да бъдат ръководени от Социалното министерство и да започнат заседания на 14 май и съответно на по-късен етап да изпратят резултатите от работата си.