Новата учебна година започва присъствено. На 15 септември всички ученици от цялата страна влизат заедно в клас.

Снимка: btvnovinite.bg

Предвижда се превключване отново в електронна среда на обучение, единствено при влошаване на епидемичната обстановка. А в случай на електронна форма – ще се броят отсъствия и ще се пишат текущи оценки. 

Снимка: btvnovinite.bg

Изключение от присъствените занятия ще има за децата с хронични заболявания, които могат да преминат в електронна форма на обучение. Има и друга опция – дистанционно.

Снимка: btvnovinite.bg

Образователното министерство ще сформира 20 такива центрове, където могат да се обучават ученици от цялата страна.

Снимка: btvnovinite.bg

Мерките включват и  да няма взаимодействие между паралелките от 1 до 4 клас, които ще са на различни етажи. Маските са задължителни за учителите, преподаващи в различни паралелки.

Снимка: btvnovinite.bg

Малко остава до момента, в който 12-класникът от НПМГ Васил Пачеджиев ще събере със съучениците си. За последно са били заедно в клас в началото на март.

„Други мои ученици много искат да продължат електронно. Но аз, честно казано, съм ентусиазиран да се върна в училище!“, казва Васил.

Образователното министерство вече е наредило на всяко училище да въведе собствени мерки за ограничаване на заразата през новата учебна година.

В Националната природо-математическа гимназия, например, въвеждат: еднопосочно движение в района на училището; дезинфектант във всяка класна стая и премахват кабинетната система.

Снимка: btvnovinite.bg

„Тоест, учениците всеки час ходиха по определен кабинет – по математика, по физика, по география, а сега ще бъдат в една класна стая, за да намалим това взаимодействие между отделните паралелки“, обяснява Ивайло Ушагелов, директор на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов".

Снимка: btvnovinite.bg

А майката на Васил се пита правилно ли е цялата отговорност да се вменява на училищата.

„Защото първият човек, който ще посочим, е директорът на училището, че ето той не взе мерки. Ние като родители сме наясно, че рано или късно ще има заразени деца, това е неизбежно!“, казва Марияна Черкезова.

Всяко училище получи този четвъртък задължителните здравни протоколи за поведение при случай на COVID-19. Медицинският персонал обаче още не е инструктиран какво да прави в случай на инфекция.

„Ние не сме организирали обучения, признавам си. Проблемът е и с недостига с медицински персонал, в детските градини е по-голям. А в малките училища почти няма медицински специалисти“, заяви образователният министър Красимир Вълчев.

Мерките в училищата предвиждат физкултурните салони да се ползват само при лошо време и то само от една паралелка. А в библиотеките ще влизат само по двама души, като книгите ще се поръчват онлайн.

Всички тези мерки и промени, заложени в Закона за училищното и предучилищното образование, ще бъдат гледани на второ четене в Народното събрание следващата седмица.