Културните и развлекателни мероприятия ще могат да се посещават от ваксинирани срещу COVID-19 граждани, дори при влошаване на противоепидемичната обстановка в страната.

14-дневната заболеваемост сега е под 80 на 100 000 население за страната, а за област София-град е под 100. По-сериозни ограничения ще има, когато минем прага от 200 на 100 000 заболели.

Според здравните власти в следващите 10 дни не се предвижда налагането на нови ограничителни мерки. Междувременно експерти от Оксфорд прогнозират, че стадният имунитет няма да спре "Делта" варианта на коронавируса. 

Затваряне на бизнеси и други ограничителни мерки в страната ще се въвеждат чак, когато в дадена област броят на заразените премине границата от 200 на 100 000 души от населението за 14-дневен период.

Заместник-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов не предвижда в следващите 10 дни да наложат по-строги ограничения.

„Това, за което той говори, ще започне да се случва следващата седмица на август. Ако това е така, имаме още две седмици спокоен живот без мерки. Пикът ще бъде първите две седмици на септември“, заяви математикът Николай Витанов.

Освен броя заразени, планът за справяне с пандемията има и други условия за въвеждането на ограничения: темпът на разпространение, броят на хоспитализираните и "будещите безпокойство варианти".

Именно заради "Делта" варианта стадният имунитет не е възможен и е митична идея. Това заяви ръководителят на групата за ваксини в Оксфорд Андрю Полард.

"Проблемът с вируса е, че това не са морбили. Ако 95% от хората са били ваксинирани срещу морбили, вирусът не може да се предава сред хората. „Делта“ вариантът ще заразява и ваксинираните (...) ние нямаме средство, което напълно ще спре пренасянето", обясни Андрю Полард.

Според вирусолога проф. Александрова масовата ваксинация допринася за постигането на колективен имунитет и прави възможно осъществяването на друга важна цел.

„Това, към което всички се стремим, е да успеем да овладеем способността на този вирус да праща хората в болница, да ги убива, да руши икономиката“.

И още - колкото по-широко бъде оставен да се разпространява вирусът - толкова по-голям е шансът за нови по-заразни мутации.

На фона на прогнозата, че до края на седмицата положителните проби ще надминат 1000 - днес те са 805 или 4,3% от всички тестове. Хоспитализираните вече са над 1200. Починали са 10 души.