Ваксинацията срещу COVID-19 на децата между 5 и 11 години включително започна. Имунизацията на децата с препарата на „Пфайзер” ще се извършва в 69 ваксинационни пункта в цялата страна.

По думите на доц. Ангел Кунчев ваксината е педиатрична и съдържа три пъти по-малко количество от активното вещество. Флаконите са 10 дозови и ще трябва да се групират по 10 деца, за да се отвори един от тях.

В София ваксините могат да се поставят в ''Пирогов'', ''Педиатрията'', и ДКЦ ''Софиямед'', както и в Университетската болница ''Света Анна''.

Междувременно родители сигнализират за липса на информация от страна на болниците за това кога ще започне ваксинацията в обявените пунктове в столицата. 

Засега е ясно, че в „Софиямед” това ще стане утре към обяд с предварително записване, а в „Света Анна” ще започне на 30 декември.  

В областната болница на Велико Търново за час през имунизационния кабинет минаха първите десетина записани. Първа дойде Алекс заедно с майка си.

„Чакахме с нетърпение да се появят ваксините в България, защото сме твърдо за тях. Всички останали в семейството сме ваксинирани”, каза Даниела.

В екипа има и педиатър, който преглежда децата и консултира родителите при нужда, но присъствието му не е задължително.

Д-р Христиана Бацелова е майка на две деца и специалист по инфекциозни болести. Категорична е, че ще имунизира децата си срещу COVID-19.

„Имам две деца, близначки, на 8 години са. Искам да ги ваксинирам, защото искам да са здрави. Искам да ги предпазя от една болест, която може да се преболедува тежко“, каза тя.

Разликата с ваксината за възрастни и децата от 5 до 11 г. е в дозировката.

„Тази ваксина е педиатрична, с три пъти по малко микрограма от активното вещество. Изследванията показват, че тя дава същия ефект на ваксината за възрастни”, обясни доц. Ангел Кунчев.

Препаратът отново е двудозов, за децата с потиснат имунитет може да се наложи и допълнителна инжекция след 28 дни.

„Могат да бъдат съхранявани по дълго време, при предиатриачната доза срокът за използване след отваряне на флакона е 12 часа”, допълни доц. Кунчев.


От Агенцията по лекарствата допълниха, че ефективността е 91% защита.

„Най-често се наблюдава болка и зачервяване, втрисане, лека температура. По отношение на безопасност, няма притеснения”, заяви Богдан Кирилов, изпълнителен директор на ИАЛ.

След ваксинацията детето получава и цифров сертификат. На сайтовете на всички Регионални инспекции има информация за ваксинационните пунктове. 

Обмисля се при възрастните 6-месечния срок за поставяне на бустерна доза да се намали, съобщи главният държавен здравен инспектор. Причината е развитието на епидемичната ситуация с „Омикрон“. Тази седмица предстои заседание на експертния съвет по имунопрофилактика, който трябва да вземе такова решение.