В световния ден за борба с рака - критики към страната ни за превенцията на онкозаболяванията. България е една от двете държави в Европейския съюз, заедно с Кипър, в която смъртността от рак в последното десетилетие се е увеличила.

Това пише в анализа „Профил на държавата по отношение на рака 2025“ на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Еврокомисията.

Нашите резултати са сред най-лошите и по отношение на рисковите фактори като пушене, пиене, ниска физическа активност, мръсен въздух.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

За разлика от повечето държави България няма програми за масов скрининг. А данните ни за болните от рак не са надеждни, след като раковият регистър беше трансформиран, става ясно от анализа.

Редовните прегледи при лекар спасяват 36-годишна жена. Преди 7 години майката на Красимира е диагностицирана с рак на гърдата. Оттогава самата Красимира не пропуска преглед. На последния, през миналата година, тя също чува диагнозата.

„Честно да ви кажа – приех я по-нешокиращо откогато беше майка ми, бях спокойна, казах си всичко ще е наред и продължавам напред“, казва Красимира.

Благодарение на редовните прегледи, заболяването е открито много рано. Операцията е щадяща и успешна.

„Тя на практика в момента е здрава и прави лъчетерапия и що продължи 5 години с хормонално лечение“, казва д-р Ваня Митова, нач. на Отделение по хирургия на гърдата в УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“.

За да е в помощ и на други жени, лекарят на Красимира д-р Митова, създава безплатното мобилно приложение „Брестхелп“ с полезна информация.

„Здравите жени имат възможност да попълнят въпросник, накрая на въпросника с изкуствен интелект се анализират техните рискови фактори и приложението създава алгоритъм колко често да се самопреглеждат и да отидат на профилактичен преглед“, обяснява д-р Митова.

А за жените, които са с диагнозата - има онлайн онкокомисия за консултации, както и видео с упражнения след операция.

За разлика от Красимира, много жени у нас пропускат редовните прегледи и заболяването при тях се открива твърде късно.

„Нямаме национална скринингова програма. Болните идват в напреднал стадий на заболяването и и това отразява в крайна сметка върху преживяемостта“, посочва проф. Здравка Валерианова, УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“.

Според здравното министерство профилактичните прегледи имат ролята на скрининг.

А в момента се водят преговори здравната каса да поеме маркерите, които се използват в лечението преди самата операция, както и да плаща повече за гръдни епитези и перуки, и за нови помощни средства.

„Добре се чувствам, позитивна съм, дори на работа ходя, не се затварям вкъщи, напротив - продължавам само напред“, казва Красимира.

Напред Красимира продължава със своя съпруг и двете си деца, които през цялото време са нейна опора.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK