Днес е световният ден за борба с рака. А първата, най-важна стъпка, в тази битка е да не пропускаме профилактичните си прегледи.

Полезна информация в днешния ден представи в студиото на „Тази сутрин“ Мария Ванкова.

Ако диагнозата бъде поставена навреме, то тя може да бъде лекувано успешно.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

През 2022 г. 374 900 жени в ЕС 4400 мъже са диагностицирани с рак на гърдата.

През 2023 г. у нас Националният център по обществено здраве и анализи регистрира нови 3139 случая, според данните на НЗОК обаче регистрираните случаи са 4597.

Според лекарите, с които Мария Ванкова разговаря, с тази диагноза се сблъскват все по-млади жени – под 40 и дори под 30-годишна възраст.

Преди 7 години майката на Красимира е диагностицирана с рак на гърдата.
След лечението води пълноценен живот.

А оттогава - самата Красимира не пропуска преглед. На последния, през миналата година, тя също чува диагнозата.

"Честно да ви кажа приех я по-нешокиращо от когато беше майка ми. Бях спокойна, казах си всичко ще е наред и продължаваме напред", споделя Красимира.

Благодарение на редовните прегледи, заболяването е открито много рано.
Което помага и на д-р Ваня Митова, която извършва щадяща операция, при която не се налага отстраняване на гърдата.

"Тя на практика в момента е здрава и прави лъчетерапия. Ще продължи 5 г. с хормонално лечение", коментира д-р Ваня Митова, началник на Отделение по хирургия на гърдата в УСБАЛО "Проф. Иван Черноземски".

"Добре се чувствам, позитивна съм, дори на работа ходя, не се затварям вкъщи, напротив  - продължавам само напред", казва Красимира.

Д-р Митова споделя, че и по-млади от Красимира жени се срещат с болестта.

"Имам пациентка на 23 години, която е с 4 стадий рак на гърдата и метастази костни, Имам пациентка със 7 тумора в едната гърда на 27 години.  Със сигурност околната среда доста влияе, ние не се грижим добре за здравето си, прекалява се с хормоналната употреба перорално, допълнително лоша храна, лош въздух, голям стрес, фамилна обремененост“, посочва специалистът.

За да е в помощ на жените, д-р Митова създава  мобилното приложение "Брестхелп", което е безплатно. В него има полезна информация и за здравите, и за тези с вече поставена диагноза.

„Здравите жени имат възможност да попълнят въпросник, накрая на въпросника с изкуствен интелект се анализират техните рискови фактори и приложението създава алгоритъм колко често да се самопреглеждат и да отидат на профилактичен преглед", казва лекарката.

В инструкциите за самопреглеждане са описани конкретните стъпки с илюстрации. Приложението напомня всеки месец кога това да се направи.

А за жените, които са се сблъскали с диагнозата - има онлайн онкокомисия за консултации, както и видео с упражненията, които да правят след операция.

Именно те се оказват полезни за Красимира, след като е изписана от болницата.

"Най-вече упражненията ми бяха доста полезни, в болницата запомняш някои, но не всички, а така си ги  гледаш пред себе си и ги правиш", споделя жената.

За разлика от Красимира обаче много други жени у нас пропускат редовните прегледи при лекари и така заболяването при тях се открива твърде късно. А когато се открие твърде късно, прогнозите не винаги са добри.

В България 5-годишна преживяемост постигат по-малък процент от болните спрямо процента за Европа.

„Нямаме национална скринингова програма. Поради липсата на скрининг болните идват в напреднал стадий на заболяването и това се отразява в крайна сметка върху преживяемостта", посочва проф. Здравка Валерианова, УСБАЛО "проф. Иван Черноземски".

В отговор до bTV от здравното министерство контрират, че профилактиката на заболявания и тяхното ранно откриване е един от основните приоритети, залегнали в редица стратегически документи на ведомството.

"Включените в обхвата на профилактичните прегледи дейности по същество се причисляват към скрининговите методи, тъй като целят ранно и навременно установяване разпространението на определен признак, симптом или заболяване сред групи от здравото население”, посочват от здравното министерство.

В момента се водят разговори здравната каса да поеме маркерите, които маркират тумора и помагат при операцията след това. От здравната каса заявиха за bTV, че предстои Надзорният ѝ съвет да разгледа въпроса. Сега пациентите сами ги плащат - между 230 и 280 лв.

"Ако няма поставен такъв маркер, на жената ще трябва да й се премахне неоснователно цялата гърда, без причина", посочва д-р Митова.

Красимира е запазила своята и казва, че не трябва да се страхуваме нито да отидем на преглед, нито да чуем диагнозата.

"Добре се чувствам, позитивна съм, дори на работа ходя , не се затварям вкъщи, напротив - продължавам само напред", казва тя.

Напред Красимира продължава със своя съпруг и двете си деца, които през цялото време са нейна опора.

Още за превенцията - чуйте във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK