Всеки десети от тестваните в рамките на денонощието е носител на коронавирус, сочат последните изследвания от страната.

Новите случаи надхвърлят 1300. От Националния център за заразни и паразитни болести прогнозираха, че до две-три седмици „Омикрон“ ще стане доминиращ у нас и предстои страната да влезе в петата COVID вълна.

Засега обаче здравните власти не планират нито пълно затваряне, нито прекъсване на присъственото обучение на учениците.

Основната характеристика на „Омикрон“ е, че е в пъти по-заразен от досега известните варианти. В най-голям риск са хората, които нямат никаква защита срещу вируса, обяснява проф. Тодор Кантарджиев.

„Да не плаша хората, но който не е ваксиниран и не е прекарал под някаква форма инфекцията, много е вероятно да се зарази. 5 пъти е по-често заразяването на хора, прекарали „Алфа“ и „Делта“, и „Омикрон“. Най-важното - прекараш ли „Омикрон“ си защитен от „Делта“ варианта. Хората ваксинирани с „АстраЗенека“ задължително да слагат бустер с РНК ваксина. Тези с другите РНК ваксини много е добре да направят трета доза, за да ги защитава до 80%“, обяснява Кантарджиев.

Именно заради по-добрата защита Васил Карамитев избира да се имунизира с трета доза въпреки дългите опаши пред пунктовете. „Първо, за личната отговорност - да предпазя здравето си. И второ, за обществената отговорност“, казва той.

Дали ще се налагат мерки зависи от хода на вълната. Засега обаче пълен локдаун не се обмисля.

„Това, което видяхме, е удвояване на всеки два дни. Това е страхотен ръст. Ако това се повтори, в края на януари действително ще имаме едни върхови стойности“, прогнозира главният държавен здравен инспектор.

Според Кунчев „Омикрон“ вече циркулира у нас. Такова е мнението и на проф. Кантарджиев, който смята, че е възможно мутацията да се разпространява във всички области с рязък скок на заболелите. Все пак очакванията са, че още тази година силата на COVID-19 ще намалее.

„С идването на лятото или края на пролетта много вероятно епидемията ще стане ендемична - само отделни огнища“, казва Кантарджиев.

Той пояснява, че няма как само по симптоми различните варианти на COVID-19 да се разграничат. Все пак, сред типичните за „Омикрон“ оплаквания са кихане, запушен нос и хрема.