Във финалният епизод от поредицата на bTV „Президентите на България"  тази вечер журналистът Десислава Ризова ще ни разкаже за политическия път на доктор Желю Желев.

Роденият на 3 март в село Веселиново, Шуменско, Желю Желев става последователно философ, дисидент и президент без да се е стремил към това. Желев много държи на децата си и на съпругата си Мария.

Снимка: btvnovinite.bg

„Има един интересен случай, когато мен ме избраха за президент. Тя е на село, лятото ходеше много често, седеше с месеци. Отидох да я поздравя и тя хвърли мотиката и каза – то ако е нещо хубаво да си президент – няма да го дадат на него“, разказва самият Желев в едно свое интервю.

„Един ден, вече баща ми беше президент дойде един човек при него и му каза: „Нашите съдби са свързани“. Баща ми му казва: „Аз не ви познавам“ и той отговаря: „Аз съм човекът, който монтира микрофоните във вашата маса в кухнята“, разказва Станка Желева, дъщеря на починали президент.

На 3 ноември 1988 г. в 65 аудитория на Софийския университет Желев основава съпротивата. И създава "Клуб за подкрепа на гласността и преустройството".

Днес, години по-късно, близките му повдигат завесата за събития, които са останали извън светлината на прожекторите.

„Едно от най-забележителните събития беше посещението в Москва. На един обяд Елцин вика: „Давайте да сключим междудържавен договор“. На другия ден в Георгиевската зала на Кремъл беше подписан договор между България и Русия. България е първата държава, признала Руската федерация“, спомня си Димитър Луджев, съветник на д-р Желю Желев.

Споменът за Желев е жив - на него е кръстен площад в центъра на София и връх в Антарктида.

Гледайте филма „Първият“ от поредицата „Президентите на България“ тази събота след централната емисия на bTV Новините!