Почти 30 на сто положителни проби за коронавирус за денонощието.

Над 11 000 са заразените. 14-дневната заболеваемост е в своеобразно "плато", се вижда от картата, изготвена от наш екип.

За първи път от дни се вижда спад в това число. Лични лекари и епидемиолози обаче наблюдават скок в броя на повторно заразените.

Точно година след първия сблъсък със заразата, Валентин отново е бил позитивен. Ваксиниран е с две дози.

„Всичко мина добре, значително по-лесно от първия път - около 2 дни температура, дразнене в гърлото, но като цяло това бяха всички симптоми, които имах“, казва мъжът.

12 от пациентите на д-р Костадин Сотиров са се разболели отново от началото на годината и стават повечв:

„От изследване на пловдивския медицински университет се видя, че имунитетът се задържа 6 месеца, а при някои хора спада след третия."

Повторното боледуване протича различно при всекиго, казват епидемиолози. Рискът от реинфекция с „Омикрон“ е повече от 5 пъти по-висок, отколкото от реинфекция с „Делта“.

"Новият вариант „Омикрон“ има доста повече промени и успява да заобиколи имунният отговор, който е създаден при предходните инфекции с предишните варианти. Доста от преболедувалите не изграждат траен имунитет“, заяви д-р Христиана Бацелова, епидемиолог.  

За да следи по-ефективно поведението на вируса, Великобритания вече ще включва в статистиката си и повторно заразените. Това се случва и у нас, но условието е да са минали 90 дни от първото заразяване, припомнят здравните власти.

Около 8% на дневна база са реинфектираните в България сега. В световен мащаб тенденцията е повторно да боледуват между 8 и 12% от вече боледувалите.

А главният държавен здравен инспектор прогнозира край на петата вълна през февруари:
 
„Вероятно първите засегнати - София, Благоевград, Бургас - тази седмица ще минат пика и ще има задържане и спад, докато другите тепърва ще навлизат във вълната“, каза Кунчев.

След това обаче, по думите му, се очаква бум на постCOVID усложненията.