От сутринта bTV прави опит да се свърже с прокуратурата и с главния прокурор Иван Гешев. Към този момент коментар от тяхна страна няма.

Гешев е в САЩ и заради часовата разлика по-късно днес ще разберем дали той изобщо ще коментира искането за освобождаването му, или не.

Процедурата по разглеждане на искането е двуфазна. Висшият съдебен съвет първо трябва да обсъди дали искането е редовно, след това предложението се гледа на открито заседание на магистратите. Именно те решават дали да бъде прекратен мандата на главния прокурор, или не. До този момент два пъти е имало такова искане – от бившите министри на правосъдието Янаки Стоилов и Надежда Йорданова. Техните две искания бяха обединени в едно.

Иван Гешев остана на поста си, след като само двама от магистратите гласуваха „за“ отстраняването му, останалите 16 бяха „против“.

За да мине едно такова искане, трябва минимум 2/3 от гласуващите да са дали своя глас „за“.

“С това свое заявление кандидатът за премиер Мария Габриел се присъедини към хората, които през 2020 година излязоха на протести с искане за оставка след нахлуването на прокуратурата в президентствотo”, коментира днес служебният министър на правосъдието Крум Зарков.

„Това, което се случи последните дни, е че зам.-главният прокурор изрази недвусмислено твърдения, че главният прокурор се намесва нерегламентирано в разследване, което го касае пряко. Струва ми се, че това е много сериозно действие и ВСС ще трябва да се произнесе по него. Министерството на правосъдието няма да стои безучастно в това. Още другата седмица ще ви информираме какво ще предприеме Министерството на правосъдието”, каза още той.