В навечерието на промените в Конституцията се чу и нова идея – в основния закон ясно да се запише членството на България в Европейския съюз и НАТО.

Според ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС сега е време за дебати по предложенията за промени в Конституцията и ако има промени, то те ще се случат само при положение, че проектът бъде одобрен на първо четене. 

„Това е препотвърждаване на статут. Нараства не просто вълна на популизъм, нарастват признаци на желание на определени групи, поддръжници на Кремъл, да поставят под съмнение този статут на страната“, каза Елена Поптодорова, вицепрезидент на Атлантическия клуб.

Конституцията се отваря, за да се реформира съдебната власт, напомни председателят на ресорната комисия Радомир Чолаков.

„Нали си даваме сметка, че ние променяме Конституцията, това не е обикновен закон и ние нямаме право да решим, че щом имаме 160 гласа с тях можем да правим каквото си искаме. На този етап не е възможно да се внасят подобни предложения“, каза Чолаков.

Мястото на България в евроатлантическите семейства и сега е в закона, обясниха от ПП-ДБ.

„Дали ще има допълнителни изменения в Конституцията съобразно различни нови предложения, предстои да видим, все още се намираме на етап дебат преди първото четене“, каза Надежда Йорданова.

Подкрепа за идеята обаче дойде от ДПС. Те обявиха и че ще подкрепят идеите за реформа в службите, сред които идеята за сливане на цивилното и военното разузнаване и орязване на правомощията на президента при назначенията в службите.

„Чухме за тези призиви, ние ще ги подкрепим, ще разговаряме с колегите, мисля, че това е най-важното. Пътят на България е ясен - НАТО и ЕС. Ние ще бъдем „за“ тези предложения да бъдат вписани в Конституцията“, каза Делян Пеевски.

Друг е прочитът на „Възраждане“.  

„Още малко само където няма да върнат чл. 1 и да пише, че БКП им е ръководна роля. Тези хора не могат да създадат нещо, само рушат“, коментира Костадин Костадинов.

Крайната дума за това дали да има текст и в основния закон за членството на България в ЕС и НАТО е на народните представители.

Една от темите, които обединява партньорите във властта, са промените в Конституцията. Според ГЕРБ-СДС те трябва да бъдат в посока реформа на съдебната система, но и промяна на статута на служебните правителства, като идеята е парламентът да не се разпуска в период на избори.

Според ДПС с главният прокурор трябва да има право само на един мандат и той да е пет години.
Какво ще се случи с идеята на ПП-ДБ 24 май да стане национален празник на страната, все още не е ясно.Ако има промени, те ще се случат между първо и второ четене, но първо проектът трябва да получи 160 гласа „за“.