Започва тестване на учители и непедагогически персонал в страната. В Пловдивска област утре се очаква малко над 3000 души да се изследват с антигенни тестове. Тестването става по решение на Общото събрание на училището или детската градина.
В столичното 119-то училище от 120 души персонал едва 20 са заявили желание да се тестват за COVID-19 преди началото на учебната година. Живка Янчева все още не е ваксинирана и е сред желаещите да се тестват. По думите ѝ услугата е безплатна и е хубаво човек да си види състоянието.
В 18-то училище в София около 80% от учителите са се тествали за COVID-19. Директорът Величка Стойчева обясни, че интересът е бил голям заради предстоящи обучения в началото на учебната година.
А по последни данни на Образователното министерство към 27-ми август близо 30 на сто от учителите са напълно имунизирани. Преболедувалите са малко над 20%. Не се обмисля въвеждането на задължителна ваксинация сред учителите.
„Трябва да имаме максимално присъствено обучение във всички училища в страната – с основен приоритет здравето на учениците и децата“, посочи зам.-министърът на образованието Мария Гайдарова.
Според експерти тестването за COVID-19 трябва да бъде в комбинация със спазването на мерките и масовото ваксиниране. „Това, което препоръчват експертите е т. нар. модел на швейцарското сирене, който включва не една, а комплекс от мерки“, обясни вирусологът проф. Радостина Александрова.
По-рано днес се проведе и среща между директори на столични училища, представители от Министерството на образованието и науката, столична община и синдикалните и работодателски организации. Целта – да се обсъдят насоките за организирането на новата учебна година и да се отчетат постиженията през изминалата.