В България има 34 000 регистрирани неправителствени организации, но голяма час от тях са в режим на оцеляване, сочи експертно проучване на Центъра за нестопанско право.
Устойчивостта на неправителствения сектор се е влошила през 2011 година. Спадът във всички аспекти с изключение на социалните услуги. Единствено в тази област има действащ механизъм за държавно финансиране на НПО, се казва още в експертното проучване.
Въпреки че стратегиите за сътрудничество с неправителствения сектор са повече от 200, няма официална политика за това. Няма и държавна институция, която да отговаря за връзките с този сектор.
Оказва се, че в държавния бюджет за 2012 г. е премахнато финансирането на конкурси за отпускане на безвъзмездни средства на НПО за изпълнение на проекти в обществена полза. Решението е взето без консултации с неправителствените организации.
Експертите са констатирали също, че за поредна година не са предоставени средства от структурните фондове за развитие на гражданското общество или за изграждане на капацитета му.
"Няма и съществено увеличение на обема на даренията за сектора", констатира Любен Панов, програмен директор на Българския център за нестопанско право.
През 2011 година регистрирането на нови неправителствени организации е намаляло с 680 сравнение с 2008 година, което е спад със 70%.
Един от проблемите, пред които са изправени неправителствените организации е ниското обществено доверие към тях, добави Панов.
Според световния дарителски индекс едва 5% от българите са били доброволци в граждански организации.
Преди десет години страната ни е била лидер в региона по НПО, а съседите са канили българи за експерти.
Индексът за неправителствените организации се измерва в над 60 държави по света. Оценките са експертни, но и политически, а сферите за обобщения са, освен устойчивост - правна среда, организационен капацитет, финансова устойчивост, застъпничество, предоставяне на услуги, инфраструктура, обществен престиж.