Стотици хора месеци наред чакат без резултат решения на ТЕЛК-Русе. Това ги оставя без доходи, докато очакват документите си. Здравните институции признават, че има забавяне заради липса на лекари.

Петя Иванова е онкоболна с придружаващи заболявания. Подала е документи за подновяване на ТЕЛК-а си още преди девет месеца.

„Няма пенсия, няма пари, няма доходи. Аз съм с 80% процента ТЕЛК. Картончето за паркиране също изтича с датата на ТЕЛК-а, аз не мога да вървя. Ако нямам съпруг, аз съм на произвола. Хората с нисък социален статус умират, нямаш никакви доходи“, коментира тя.

В подобно положение са близо 2000 души, които чакат решенията на двете комисии в Русе.

„Нерви хабиш, ходиш, молиш се като просяк. Никой не иска да е болен, никой, най-вече децата ни да бъдат болни“, казва Веселка Карагьозова, баба на дете със специални потребности.

Малко и пренатоварени лекари и все повече желаещи да бъдат освидетелствани, бавят работата на комисиите.

„Специалистите по вътрешни болести са много малко. Това е една широка специалност, която почти вече никой не иска да специализира, директно минават в тесните специалности“, казва Иван Иванов, изпълнителен директор на УМБАЛ "Канев"-Русе.

„Да се разкрият малко повече ТЕЛК-ове в държавните и в общинските лечебни заведения за болнична помощ - както е в много страни, да се освидетелстват само хора, които са в трудоспособна възраст“, иска д-р Чавдар Вълчев, директор "Медицински дейности" в РЗИ-Русе.

От болницата в Русе търсят варианти да привлекат още лекари в ТЕЛК чрез заплащане, но към момента желаещи за това няма.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement