Станаха ли по-безопасни пътищата ни? Преди малко повече от месец премиерът излезе с ултиматум към институциите, че ако обществото не види значителна промяна, ще последват структурни промени.
Ето и какво показва статистиката от деня на ултиматума - 28 май, до вчера: у нас са станали 863 пътни произшествия, при които има пострадали и жертви. Загиналите са 44, а ранените 1047 .
28 май. След серия тежки катастрофи премиерът изостри тон към отговорните.
„Ако в рамките на 1 месец не се види значителна промяна и то не от мен, а от обществото, ще предложа структурна промяна в тол управлението, изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, Пътна полиция и Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата", с което се надявам ще задействам вашия инстинкт за административно самосъхранение“, заяви Желязков.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Срокът изтече. Усетиха ли шофьорите промяна?
„Има много полиция по пътя. А станали ли са по-безопасни пътищата? Може би не, но може би се работи по въпроса“, каза Владимир Савов.
„Засилени са мерките, предполагам, понеже пътувам често виждам, но който е решил да не ги спазва, намира начин винаги“, посочи Здравко Генчев.
Експерти казват - мерките, взети от държавата, се виждат и напредък има.
„Направиха ремонти на опасни участъци и се поставиха знаци за ограничения там, където са необходими“, каза проф. Станимир Карапетков.„По принцип ефектите от подобен тип мерки се усещат с времето, но виждаме, че и жертвите намаляват – с 14 по-малко са в сравнение със същия период миналата година, ранените също са по-малко“, коментира вътрешният министър.
За координационния център по безопасност на пътищата, който беше възстановен, професор Карапетков казва, че няма да навреди, но докато в него няма експерти - не очаква и да е в помощ.
„Многото баби раждат хилаво дете. В момента има над 12-13 институции, които се занимават с пътна безопасност.
В момента всички правят статистика“, добави експертът.
Според министъра на транспорта обаче центърът работи по – „различен начин от преди“.
„Постъпва компютърна информация както от автомобилна администрация, така и от камерите и рамките на тол управлението. Това дава много възможности да се гледа трафика в реално време, да се предотвратяват задръствания“, посочи транспортният министър Гроздан Караджов.
От МВР отчитат, че от началото на годината има значително повишение на наложените глоби спрямо същия период на миналата година.
А от утре започват проверки в цялата страна, след като вчера Росен Желязков разпореди в летните месеци да не се допускат шофьори да карат в аварийните ленти.
Попитахме вътрешният министър - трябва ли премиерът да нареди, за да се предприемат такива мерки. А той отговори „ние говорим в синхрон, а не той да каже и ние да реагираме“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK