Върху позитивните оценки в доклада на ЕК се фокусираха премиерът Борисов и вицепремиерът Цветанов на специална пресконференция в МС. Преди това министър-председателят коментира определените като унищожителни критики повече от лаконично през пресцентъра на правителството.

В ключовите моменти българското правителство демонстрира силна политическа воля за постигане на задълбочена и трайна реформа. Това е точно, дословно цитирано от доклада, заяви Борисов.

Впечатляваща е оценката, че след 2010 година е започнала по-интензивната борба срещу организираната престъпност, коментира от своя страна вътрешният министър Цветан Цветанов. Той използва това изречение в доклада, за да отговори на Синята коалиция, която по-рано през деня поиска оставката му. „Ефективността я има, а това, че политически партии се консолидират и ми искат оставката, означава, че се върви в правилната посока”, каза Цветанов.

Борисов повтори тезата си за "провокацията" на ВСС с уволнението на Мирослава Тодорова. По думите му, ако кадровият орган не бе отстранил председателя на съдийския съюз, нямаше да ги има цели абзаци, свързани с уволнението й.

"Мисля, че и арестът на депутата Аврамов беше добре, че стана вчера, а не преди това, защото щяха да кажат, че го правим заради доклада. За радост – той взе парите, когато докладът вече беше на компютрите на Европейската комисия", каза Борисов.

"Най-важното за борбата с тежката организирана престъпност е връщането на доверието на евроатлантическите партньори", обяви Цветанов. Вицепремиерът допълни, че докладът ще бъде анализиран задълбочено, за да се подготвят съответните промени. Той определи документът като обективен и отчитащ реалното състояние на държавата днес и положените усилия на правителството в последните две години.

Виновни

Коментирайки доклада премиерът не пропусна да отбележи, че вина за негативните констатации носят и предишните управляващи, тъй като мониторингът е за последните пет години.

„Ако – както и тогава настоявах – политическата класа беше излязла в парламента с едно голямо мнозинство за приемане на Закона за конфискация на имущество, придобито по престъпен начин, само ГЕРБ и някои депутати от РЗС гласуваха, че трябва да има такъв закон, тези, които в момента казват, че трябвало да има вот на недоверие, представете си какъв цинизъм, забравяйки, че две години от тяхното управление са вписани в този доклад, не искаха да го гласуват”, каза Борисов.

Борисов благодари на Барозу за абсолютно точната оценка на ЕК и препоръча на правосъдния министър Диана Ковачева и вътрешния министър Цветан Цветанов да говорят ежедневно с парламентарна група на ГЕРБ, за да са абсолютно ясни и точни всички предложения за промени в законодателството, за да няма никакви коментари върху тях.