Има ли сигнал срещу зам.-главния прокурор Борислав Сарафов или няма? Този въпрос, който от няколко дни си подхвърлят бившият вътрешен министър Цветанов Цветанов и главният прокурор Сотир Цацаров, продължава да виси без категоричен отговор, но балонът по темата се издува стремително.

От едната стана са твърденията на зам.-председателя на ГЕРБ, който освен че е изправен пред съда за подслушвания, е обвинен от политическите си противници в какви ли не още злодеяния, включително и интригантство.

От другата страна седят обясненията на „стабилния” Цацаров (определението му бе дадено от самия Цветанов във времето, в което зам.-председателят на ГЕРБ се изживяваше като кадровик на съдебната система - бел. ред.), който привидно действа безкомпромисно, но всъщност голяма част от знаковите акции на прокуратурата напомнят тези на самия Цветанов. Или с други думи - много шум за нищо. За да не бъдем голословни, ще се позовем на прословутата „костинбродска афера”, която е на път да завърши с пълен крах, но пък бе оглушително рекламирана.

И така, в четвъртък двамата дадоха за пореден път различни отговори на въпроса за сигнала срещу Сарафов.

Първият обвинител в държавата заяви, че вчера в прокуратурата е пристигнало писмо от председателя на ДАНС Владимир Писанчев, според което няма справка или друг документ, касаещи извършени престъпления от Сарафов.

Веднага след това обаче Цветанов контрира, като каза, че има справка, която е изготвена от ГДБОП (полицейската гордост на ГЕРБ бе погълната от ДАНС след поемането на власта от БСП, ДПС и „Атака” - бел. ред.), която е постъпила в Министерството на вътрешните работи и е изпратена до тогавашния главен прокурор Борис Велчев. По това време Сарафов все още не бе заместник-главен прокурор.

„Аз ви казвам какво е имало като кореспонденция, това са документи, които са класифицирана информация. Има подобна справка, тя е изпратена до главния прокурор на България по компетентност и мога да ви дам пълна гаранция, защото аз съм сложил подписа си, когато съм изпращал тази справка”.

На въпрос кога е разбрал за такава справка, Цветанов каза: "В момента, в който ми е докладвано – 2012 година. Своевременно съм я изпратил по компетентност на главния прокурор".

Цветанов обаче не казва кога точно през 2012 година е изпратил тази информация, а отговорът на този въпрос е изключително важен, тъй като Борис Велчев оглавяваше прокуратурата до октомври през същата година, когато предсрочно напусна поста и предпочете уюта на Конституционния съд. Цацаров бе избран за главен прокурор през декември същата година, а встъпи в длъжност през януари 2013-а. Във времето на „безвластие” в обвинението изпълняващ длъжността главен прокурор бе Бойко Найденов, който преди няколко месеца напусна съдебната система.

Сега остава да видим дали Цветанов или Цацаров казва истината и дали изобщо някой от тях я казва. По-скоро и двамата имат интерес да се „цакат” взаимно, докато поредната „буря в чаша вода” отшуми. А дали има сигнал срещу Сарафов няма никакво значение, тъй като съвсем няма да е първият висш прокурор, срещу когото има някакви данни за нередности. Няма значение, защото и да има, едва ли нещо ще се случи.