В България цензура и монополи има – в политиката, икономиката, медиите, съгласиха се двамата „независими” депутати Румен Йончев и Светлин Танчев. В предаването „Тази сутрин” обаче двамата народни представители, които приеха да защитават интересите на извънпарламентарната формация „България без цензура”, въпреки че влязоха в Народното събрание с листите съответно на Коалиция за България и ГЕРБ, изразиха учудваща неинформираност, политическа некомпетентност и неадекватна логика.
Напусналият парламентарната група на ГЕРБ Светлин Танчев се съгласи, че след като новата формация, към която се приобщи, се бори с цензурата, значи цензура в България има – в политиката, икономиката и медиите. Той обаче все още не е разбрал кой налага тази цензура. „Според мен определено има цензура. Въздържам се да спекулирам, няма да коментирам. Не мога да ви кажа има ли монополи”, обясни народният представител.
Колегата му Румен Йончев пък посочи като аргумент падането на позициите на България в Световната класация за свобода на словото, както и неразрешените проблеми с агентурното минало на лицата на прехода. „Аз не знам зависимостите в медиите, икономиката, политиката”, заяви той и обеща да бъде изработен „механизъм, който да изведе тези зависимости”.
Освен че Йончев и Танчев възнамеряват да коват закони в сфера, в която демонстрират слаби познания, двамата не усещат нищо притеснително в меко казано противоречивата ситуация, в която се самопоставят. „България без цензура” влезе в партийния живот от телевизионния екран на ТВ7, свързвана с банкера Цветан Василев и медийната група на майката на депутата от ДПС Делян Пеевски Ирена Кръстева, която монополизира разпространението на печата в България.
„Чувстваме се преди всичко независими”, коментира Румен Йончев напускането на парламентарните групи. „Аз смятам, че всички сме съмишленици. Ние сме съмишленици да се промени България, начина на правене на политика, да градиме и надграждаме”, допълни Светлин Танчев.
Румен Йончев чака просветление на монополите и зависимостите в България от бъдещата агенция „Чисти ръце”, чието създаване е залегнало в законопроект на новата формация, към която той се присъедини. Не е ясно обаче каква подкрепа ще успеят да съберат „независимите” за тази идея на новия си „партньор” от бившите си колеги в партийните групи.
Въпреки че се заявяват като опозиция и критикуват партиите, от които са излезли, те обещават да изпълняват ролята на „златни пръсти”, да осигуряват кворума в Народното събрание и така да подкрепят кабинета „Орешарски”.
„Рубиконът са евроизборите – парламентът трябва да работи дотогава, а не всяка сутрин да се търси златният пръст”, категоричен бе Румен Йончев и побърза да уточни, че всъщност пръстите на всички 240 народни представители били златни за работата на парламента. Той увери, че ако „България без цензура” получи подкрепа, първа ще поиска провеждането на предсрочни избори.
„Искаме да затворим страницата на прехода. Не може още да коментираме кой е бил ченге и кой не е бил”, обяви Румен Йончев с препратка към „разкритията” на лидера на РЗС Яне Янев, че сред независимите депутати има агент на службите за сигурност. Той самият отрече, а Светлин Танчев с усмихна изтъкна, че е твърде млад за да бъде агент, въпреки че Янев нямаше предвид сътрудници на Държавна сигурност. „Трябва някой да навлезе в тези води”, допълни Танчев в подкрепа на законопроекта „Чисти ръце”.
Воденичният камък на партиите
Двамата депутати не спестиха критики към бившите си парламентарни групи. От думите им стана ясно, че са били недоволни от партийните политики много преди участието си в последните избори, които ги вкараха в Народното събрание, но това не ги е разколебало да се включат в партийните листи.
„Станах депутат, защото съм обещавал светло бъдеще на много хора от София Област. Вярвал съм в тази идея, всички знаят с какъв плам и хъс съм работил – изминал съм 13 000 км без партийни субсидии”, подчерта Светлин Танчев.
Той обаче обясни, че след напускането на ГЕРБ се почувствал като „излязъл от пещера”. „Всяка партия си има партийна и корпоративна структура”, изтъкна той, но настоя, че достатъчно е излагал причините си да напусне ГЕРБ и предпочита да говори за „по-важни неща”, отколкото да си прави имидж „на гърба на ГЕРБ”. „Аз съм направил тази крачка на базата на това което съм чувствал”, призна Станчев, който в ГЕРБ се чувствал „в рамка”. „Не съм роптал срещу партийна дисциплина – всяка организация има своя корпоративна структура има своето кредо”, коментира още той.
„Осъзнах много неща – като цяло според мен се отклонихме от Европейската идея”, допълни той, без да конкретизира, и се оплака от влиянието на Искра Фидосова в партията по време на управлението на ГЕРБ.
„Аз винаги съм се чувствал представител на Земеделския народен съюз - аз съм депутат на ЗНС и доколкото взехме решение да работим в коалиция, ще работим с „България без цензура”, заяви от своя страна Румен Йончев. „Става дума за нещо съвсем просто – участвахме в Коалиция за България за спиране на управлението на ГЕРБ. Имахме една обща цел – мога да се каже, че и те са ме подвели”, допълни Йончев.