Народното събрание прие на първо четене промените в Закон за защита от домашното насилие, но за юристите, а и за жертвите най-важно не е максималното наказание, а законът да обхваща всички видове насилие. Освен това трябва доказателствата да се събират бързо.
Паулина Бернардо Ванегас е сред тези хора. Тя се включва в протеста миналата седмица - три години, след като е била жертва на насилие от мъж, с когото тогава има близки отношения.
Според документите на 29 ноември 2020 година е получила отоци и кръвонасядания по главата и други части от тялото след удари и насилие. Според закона за домашно насилие мъжът не може да бъде съден, защото двамата не са били съпрузи.
„Мен ме беше срам да излизам, да ходя на зъболекар, а то трябва да е обратното. Трябва агресорът да го е срам, а не да се чувства, че раздава правосъдие, че е много велик“, казва тя.
От новия закон 33-годиштата жена очаква не високи наказания, а правосъдие за всеки вид насилие.
„Психическото насилие и това непрекъснато да потискаш някого и да го караш да се чувства негоден, недостатъчен, неполезен и така нататък, то уврежда изключително много“, добави Паулина Бернардо Ванегас.
Три години след преживяната травма Паулина Ванегас се надява психолозите да започнат да работят не само с жертвите, а и с насилниците.
Според експерти не е важно какви ще са максималните наказания, защото смятат, че депутатите ги завишават механично.
Адвокат Петкова казва, че не би критикувала законодателя за неправилно дефиниране на термина интимна връзка, а за създаването на закони, които не обхващат всички случаи.
„Обект на критика трябва да бъде неправилното подаване на обществения натиск или по-скоро опитите за бързото му заглушаване, защото тези скоростно повдигания на обвинения, това постоянно изменяне на мнението на отговорните власти сочи именно към това“, обясни Петкова.