352 думи, съчетаващи в себе си реални факти и разпространявани през годините компромати, отдели лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов на съпредседателя на „Демократична България“ Христо Иванов във „Фейсбук“.
В поредния си дълъг пост телевизионният водещ разгръща тезата, че даже да беше предложил именно лидера на „Да България“ за премиер, от дясното обединение щяха да имат сериозни резерви към биографията му. 9 абзаца от публикацията представляват въображаемата позиция на „Демократична България“ при подобна номинация.
Там фигурира съждението, че бившият служебен премиер Георги Близнашки (при когото за първи път Иванов е министър – б.р.) е „виден представител на Библиотекарския кръг“, което не става ясно дали визира титлите на конституционалиста от УниБИТ, или визира нещо друго.
Преповтарят се и тези от свързани в миналото с Делян Пеевски медии като тази, че Иванов е участвал „в тайни срещи за сформиране на нов политически проект. В основата на срещите е бизнесменът Иво Прокопиев, сочен за кадровик и лобист в няколко министерски съвета. В срещите участват и редица съвременни журналисти и анализатори“.
Със средствата на иронията Трифонов атакува и родителите на Христо Иванов за това, че баща му е бил член на БКП, а майка му (общественичката от края на комунистическия период проф. Мария Бойкикева – б.р.) е държала реч в защита на Ахмед Доган по времето, когато той е бил в затвора.
Отговорът на Христо Иванов
"Вчера подарихме на ИТН колекция от пропагандните пасквили, които Пеевските медии публикуват с години срещу нас и днес г-н Трифонов вече ги ползва по предназначение. Това не е изненада - във всеки момент, в който ИТН се сблъскат с принципни аргументи, за които нямат отговор, те преминават към яростна лична агресия", написа във "Фейсбук" Христо Иванов.
По думите му всъщност Трифонов е прав, че биографиите имат значение: "Това се опитвахме да обясняваме и ние през цялото време на неговите сценаристи: не можем да инвестираме гласуваното ни доверие в кандидати, без да ги подложим на много внимателна предварителна преценка. Нещо, което досега се струваше скандално на ИТН до там, че го нарекоха предателство".
"Ако процесът на преоткриване на правилата на политическия живот от страна на ръководството на ИТН продължи в същото направление, може и да разберат и другите неща, които им казвахме: не може да се опитваш да налагаш диктат, особено ако имаш само 65 гласа; когато ти трябва подкрепа, трябва да си готов да даваш отчетност; плаващите мнозинства са рецепта за безотговорност и корупция; няма парламентаризъм, когато решенията се взимат от някой, който не е нито в парламента, нито пред медиите", пише още съпредседателят на ДБ.