Темата накратко:

  • 46-ото Народно събрание така и не гласува проектокабинета на "Има такъв народ" с премиер Пламен Николов;
  • След два председателски съвета парламентарните групи намериха начин, по който политическата криза да не стане конституционна;
  • Вчера на трибуната и в кулоарите обаче имаше тежка размяна на обвинения в предателство и задкулисие;
  • Към момента не се вижда лесен изход от задълбочаващата се политическа криза, която идва на фона на ръст на COVID болните;
  • bTV ще проследи със специално студио всичко най-важно от днешното заседание - с включвания от мястото на събитието и експертен коментар;

Проследете парламентарния ден с нас (най-горе ще намерите най-новата информация):

11:02 Днес разказът за огромната експертиза, компетентност и отговорност на председателя на НС тотално рухна. Вие видяхте как председателят на НС, която уж е подготвила акта вчера, абдикира от своята отговорност и задължения. Отделно от това актът е изключително некомпетентно подготвен от юридическа страна.

Това заяви в кулоарите на НС Дани Каназирева от ГЕРБ-СДС.

Според нея в момента България не е в конституционна криза, единствено благодарение на "сериозното държавническо поведение на парламентарната група на ГЕРБ-СДС".

10:42 Този парламент е политически изчерпан и това, че не може да се намери някакво политическо решение го доказва, стига се до това какво могат да направят юристите, които следват конституционната процедура.

Това заяви в студиото на bTV политологът доц. Мария Пиргова.

Журналистът Михаил Кръстев добави, че в тази политическа ситуация е много трудно да се приемат каквито и да е важни закони, така че и формирането на различни парламентарни комисии е опит да се "измият очите" на избиратели и те да повярват, че хората в НС са парламентаристи.

10:39 "Мандатът за съставяне на правителство приключи неуспешно". Това решиха депутатите след почивката, приемайки първоначалното проекторешение. Този път от ГЕРБ гласуваха с "против" и не провалиха кворума в пленарна зала.

10:29 Тошко Йорданов продължава с "любезностите" по адрес на останалите партии: "Всички са работили заедно (...) Всичките са овъртолени като свински черва!".

10:20 „Цялата конституционна каша я забъркаха от ИТН“, заяви заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова след председателския съвет в парламента. По думите ѝ политическата криза преминава в конституционна. Тя обаче отказа да коментира дали ГЕРБ ще сезира Конституционния съд, ако бъде гласувано проекторешението за оттегляне на Пламен Николов като кандидат-премиер. Това ще стане ясно, след като видят дали решението ще мине в пленарна зала, заяви тя.

10:18 
Заседанието на НС след фалстарта на гласуването за кабинета "Николов" - след почивката в парламента започна поименна проверка за наличие на кворум. Бяха преброени 169 народни представители и заседанието продължава за прегласуване. 

09:34 Фалстарт на гласуването за отказа от проектокабинета „Николов“, защото депутатите не събраха кворум. Бе обявена 15-минутна почивка. Възникна нов казус, след като ГЕРБ предложиха алтернативно решение и не гласуваха проекторешението за констатиране на отказа на Пламен Николов от мандата.

09:25 "Идеята за този дебат е лицемерна освен ако не вярваме, че можем да накараме някого на сила да стане министър-председател. Няма нищо нетипично или необичайно в поведението на ИТН, те от самото начало държат на образа си да бъдат различна партия и с поведението си стоят на нивото на очакванията на техните избиратели", смята социологът Юрий Асланов.

Според политолога Слави Василев стратегията на ИТН от тук нататък ще бъде ние срещу всички останали.

09:14 „Налице е проблем с конституционната процедура и той беше създаден от ИТН - председателят на парламента да не се държи като болонка на някой сценарист." Това каза Татяна Дончева от "Изправи се БГ! Ние идваме" по време на дебата по заявлението на Пламен Николов да се откаже от кандидатурата си за министър-председател

Тя добави, че трябва да се обяви конституционната процедура за приключила, да се даде възможност, тя да продължи нататък и да не се създават проблеми от гледна точка на обжалване. "Дебатът няма как да го избегнеш в парламента. По всяка една точка той ще се води и той ще продължи до края на този парламент. Ще продължи в предизборната кампания", каза Дончева. 

"Налице е проблем в конституционна процедура. Този проблем беше създаден от "Има такъв народ". Той беше създаден не защото има някакви важни причини, които да наложат това, а защото в главите на тези хора има само сценарии. Само че държавата не е сценарий и знаци, а процедури, актове и правни последици. Ние, населяващите тази зала, независимо дали биваме причислявани към статуквото, към промяната, към 12 години в наследството, към 12 години в бъдещето, трябва по някакъв начин с действията си днес и с произнасянето си по тези актове да направим така, щото първо да дадем ясен знак, че конституционната процедура, започната и движена от ИТН, е финализирана по начин, който позволява даване на следващ мандат и също така ограничава възможностите за оспорване на актове, мандати, процедури. Смятам за поява на изключителна детинщина и инфантилност", каза още Дончева.

09:06 Парламентарната група на ИТН реши да излезе от пленарната зала, за да не участва в дебати и гласуване по проектокабинета на Пламен Николов, като ги нарекоха фарс. 

09:04 Заседанието във връзка с дебатите в НС заради отказа на ИТН от правителство започна в 9 ч. Първа точка е проектът за решението, с което се приема волеизявлението на кандидата за министър-председател на "Има такъв народ" Пламен Николов да не е премиер.

08:57 „БСП е готова да поеме отговорност, става въпрос за България, това не е просто решение, това трябва да е решение, което да изведе краткосрочно от проблемите страната.  Смятаме, че ако ни е връчен мандат, ще инициираме консултация. Всички отговорно трябва да се явят и мислим да запазим идеята си да предложим служебното правителство за редовно или поне част от министрите в него. Не е добре за страната отиване на трети избори, не трябва да правим аритметики, трябва да има разбирателство“, каза Иван Ченчев от БСП.

08:55 
Искахме истинска промяна, а не един човек, който ни се налага с ултиматуми да се замени с друг човек, който ни се налага с ултиматуми обясни депутатът от „Демократична България“ и известен музикант Стоян Михалев.

По думите му от ИТН не е дошло „никакво улеснение“ по време на преговорите: „Видяхме, че ако няма необходимите персонални решения за това как да бъдат започнати промените, няма как да бъдат осъществени“. Михалев все пак изрази надежда, че парламентът отново ще стане „мястото, където депутатите се събират, за да обсъдят най-добрите решения за нашата страна“.

08:53 "Българските граждани очакват ИТН, ИБГНИ и ДБ да работят заедно", заяви Мая Манолова, която смята, че трябва да се реализира третия мандат и да се излъчи правителство с подкрепата на тези партии.

08:52 "След вчерашния ден смятам, че отиваме на избори. Не виждам как „партиите на промяната“ след всичко, което си казаха, могат да реализират трети мандат въпреки че съм убеден, че те трябваше да положат всички усилия и да приемат своята отговорност“, заяви Тома Биков от ГЕРБ-СДС в кулоарите на парламента.

08:50 Николай Хаджигенов от "Изправи се БГ! Ние идваме!" заяви, че очаква днес процедурата да бъде затворена и Народното събрание да бъде готово за връчването на втори мандат. Той изрази надеждите си, че все пак правителство с третия мандат, връчен от президента, може да има.

"Има шанс за правителство, особено ако Слави Трифонов реши защо е в политиката – да прави тъпи смешки в парламента или да направи нещо смислено. Ако смени част от екипа, който преговаря, може би имаме шанс и то добър шанс", каза Хаджигенов.

Мика Зайкова от ИТН е категорична, че трябва да се намери начин животът на това народно събрание да продължи.

"Като погледнеш за всичко друго мислят, но не и за това, за което са се заклели. Помните ли клетвата? Те са се заклели за България и в услуга на народа. Някой да помисли за този народ? Да сме направили бюджета? Да сме направили пенсиите? Нещо за инвалидите? Потресена съм", каза Зайкова.

На влизане в сградата на парламента председателят на НС Ива Митева обясни какво ще се случи днес в пленарната зала.

"Колегите от президентството бяха категорични и казаха, че ние имаме възможност да решим кой път да изберем и народните представители избраха този път, заради самия дебат. След като няма съгласие от кандидата, предложен от президента за министър-председател, то трябва да се пристъпи към следващата рулетка. Същото е ако кандидатът беше починал, не дай си Боже, какво, парламентът ще констатира смърт ли?“, обясни тя.

08:31 Парламентът ще гласува днес проект за решение, с което се приема волеизявлението на кандидата за министър-председател на "Има такъв народ" Пламен Николов да не е премиер. На педседателски съвет ще се изчисти как точно да се формулира изявлението на номинираният за премиер Пламен Николов, който обяви, че се отказва. Ще има дебати в залата и след това ще се гласува текстът.

8:30 Добре дошли в нашия онлайн репортаж!

Новият парламент ще стане арена на разгорещени спорове в една от най-дълбоките политически кризи в най-новата история на България.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement