Тревожни данни за младежите у нас.

Всеки трети между 15 и 29-годишна възраст е изложен на висок риск от алкохолна зависимост или вече я е развил. 7% пък смятат марихуаната за приемлив наркотик.

По-голямата част от младите хора у нас са силно тревожни, употребяват алкохол и наркотици, играят хазарт и се притесняват за финансовото си бъдеще.

Това са част от изводите, до които са стигнали от социологическа агенция „Тренд“. Проучването е по поръчка на Сдружение „Мрежа за развитие на личността и талантите“ и е насочено към менталното здраве на младите българи.

27% от тях се страхуват да не би да не се справят на работното си място. 15% се страхуват от това да не бъдат изолирани или отхвърлени от близките си хора. А най-големият страх е свързан с финансовото бъдеще – цели 45% се притесняват как ще се издържат.

Тревожни са данните свързани и с насилието. Оказва се, че 25% са се сблъсквали с физическа агресия, а 10% от младите хора са срещали агресия вкъщи.

Голяма част от младежите имат или са имали някаква зависимост. 37% са пристрастени към алкохола. 24% от младите хора пушат. Хазарт играят 15%, а 4% са взимали наркотици.

„Младите хора в България страдат от това че са неглижирани. Имат големи потребности, които не биват посрещани нито от политиката, нито от институциите. Те са свързани с тяхното бъдеще, сигурността, реализацията, бъдещето“, обясни психологът Пламен Димитров.

„Предизвика ме дефицита на данни свързани с младите хора, защото гледаме на тях като работна ръка. Като на демография, тоест кога и дали ще създадат семейство, дали ще си тръгнат от България, за да търсят реализация другаде“, добави Калина Крумова от Сдружение „Мрежа за развитие на личността и талантите“.

Когато имат проблем младежите търсят помощ предимно в семейството си, но не се обръщат към психолози или институции.

 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK