Тревожна статистика у нас. 1 от всеки 7 деца признава, че е било жертва на онлайн тормоз и преследване в социалните мрежи.
Данните бяха представени на Първата национална конференция "Децата в дигиталния свят".
За първите 9 месеца на тази година Националният център за безопасен интернет е получил и обработил над 32 000 сигнала за вредно съдържание.
Това е със 79% увеличение, спрямо данните за същия период на миналата година. Над 90% от сигналите са за сексуална експлоатация и злоупотреба с деца.
По данни на Евростат, цитирани от УНИЦЕФ, само 58% от младежите между 16 и 24 г. в България имат основни дигитални умения, което е под средната стойност за Европейския съюз от 80 на сто.
Ивайла знае как изглежда опасността в интернет. Среща я в историята на нейна приятелка, която започва да си пише с непознат, представящ се за неин връстник. След стотици съобщения се уговарят за среща.
"И слава на Бога, че тя беше взела друга нейна приятелка и бяха отишли и разбрали, че това е друг човек, доста по-възрастен. Успяха да избегнат контакт, но ако беше сама, не искам да си помислям какво щеше да се случи и какво се е случвало на много други деца", каза Ивайла Дъкова.
В онлайн пространството децата са уязвими, защото не знаят срещу кого се изправят, категорични са експерти.
"55% от децата заявяват, че 5 пъти на ден влизат в интернет, 66% не знаят кой стои от другата страна в комуникацията, 37% са децата преживели насилие в интернет, но не са споделили с никого", посочи председателят на ДАЗД д-р Теодора Иванова.
Дезинформация, кибертормоз, сексуална злоупотреба и експлоатация на деца - престъпления, заради които държавата търси механизми за подобряване дигиталните умения на младежите. Ключови са усилията И на семейството.
"Осъдените педофили ги грозят ефективни наказания - лишаване от свобода в местата за това. И се влага повече ресурс в обучаването на кадри, които да противодействат на този вид престъпност", заяви зам.-вътрешният министър Стоян Темелакиев.
За да се потърси подкрепа или подаде сигнал за престъпление, деца и родители могат да се обърнат към национална линия за деца, Център за безопасен интернет или ГДБОП.