Тревожна статистика у нас. 1 от всеки 7 деца признава, че е било жертва на онлайн тормоз и преследване в социалните мрежи.

Данните бяха представени на Първата национална конференция "Децата в дигиталния свят".

За първите 9 месеца на тази година Националният център за безопасен интернет е получил и обработил над 32 000 сигнала за вредно съдържание.

Това е със 79% увеличение, спрямо данните за същия период на миналата година. Над 90% от сигналите са за сексуална експлоатация и злоупотреба с деца.

По данни на Евростат, цитирани от УНИЦЕФ, само 58% от младежите между 16 и 24 г. в България имат основни дигитални умения, което е под средната стойност за Европейския съюз от 80 на сто. 

Ивайла знае как изглежда опасността в интернет. Среща я в историята на нейна приятелка, която започва да си пише с непознат, представящ се за неин връстник. След стотици съобщения се уговарят за среща.

"И слава на Бога, че тя беше взела друга нейна приятелка и бяха отишли и разбрали, че това е друг човек, доста по-възрастен. Успяха да избегнат контакт, но ако беше сама, не искам да си помислям какво щеше да се случи и какво се е случвало на много други деца", каза Ивайла Дъкова.

В онлайн пространството децата са уязвими, защото не знаят срещу кого се изправят, категорични са експерти.

"55% от децата заявяват, че 5 пъти на ден влизат в интернет, 66% не знаят кой стои от другата страна в комуникацията, 37% са децата преживели насилие в интернет, но не са споделили с никого", посочи председателят на ДАЗД д-р Теодора Иванова.

Дезинформация, кибертормоз, сексуална злоупотреба и експлоатация на деца - престъпления, заради които държавата търси механизми за подобряване дигиталните умения на младежите. Ключови са усилията И на семейството.

"Осъдените педофили ги грозят ефективни наказания - лишаване от свобода в местата за това. И се влага повече ресурс в обучаването на кадри, които да противодействат на този вид престъпност", заяви зам.-вътрешният министър Стоян Темелакиев.

За да се потърси подкрепа или подаде сигнал за престъпление, деца и родители могат да се обърнат към национална линия за деца, Център за безопасен интернет или ГДБОП.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement