Инструментът за възстановяване и устойчивост е на стойност малко повече от 6,2 млрд. евро, каза вицепремиерът Томислав Дончев по време на днешния парламентарен контрол.

Напредъкът по този инструмент ще стане под формата на план, който трябва да бъде представен на Европейската комисия. Крайният срок за представянето на този план е 30 април 2021 г, информира БТА, като цитира думите на Дончев. 

В момента страната ни вече има разработена концептуална рамка. Всички министерства изготвят пакет от проекти. Достъпът до финансиране е условен и той зависи от качеството на направените предложения от самата държава членка.

Към момента рамката от проектни предложение се свива, защото достъпът до финансиране е за около 12 млрд. лева, а 60-те проекта, които са събрани, са на обща стойност над 20 млрд. лева, посочи Томислав Дончев. Затова трябва да бъдат избрани най-качествените от тях. През октомври се очаква да започне обсъждането на проектите. Тези пари трябва да се инвестират за възстановяване, развитие и реформи.

Общата сума, която ще е на разположение на България, е близо 30 млрд. лева. Към тази сума обаче близо 9 млрд. евро са традиционните средства по отношение на кохезионната политика. Една голяма част са средства по линия на Общата селскостопанска политика - директно плащане и инвестиционни мерки, уточни Дончев.

Той добави, че технологията е сложна, защото страната ни има набор от нови инструменти. Един инструмент е т. нар. Фонд за справедлив преход, който трябва да финансира политиките по декарбонизация. Той е на стойност 1,2 млрд. евро.

Европейската комисия иска предварително доказателства, че договорените реформи ще бъдат изпълнени, за да предостави финансиране, изтъкна още вицепремиерът Дончев.