Още преди окончателното решение за Шенген темата отекна и в кулоарите на Народното събрание, и в пленарната зала. Как реагираха париите в парламента?

По-голямата част от политическите сили определиха решението като много голям успех за страната ни.

Появи се и спор относно кой има заслуга за това. Градусът на напрежение между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ се вдигна.

Всички сили обаче се обединиха около това, че трябва да пазим границите си от мигранти още по-внимателно.

„България беше готова още 2012 г. в първото правителство на г-н Борисов. Много усилия на много кабинети бяха положени, за да стигнем до днес, включително да преодолеем някои скептични държави и техните отношения, но смятам, че сега единствено трябва да кажем какви са ползите“, коментира Георг Георгиев от ГЕРБ-СДС.

„Над 10 години Нидерландия се обявяваше категорично против приемането на България в Шенген заради корупционното управление. Едва след идването на власт на кабинета „Петков“ започнаха решителни мерки за борба с корупцията, извоювахме огромна политическа подкрепа от всички европейски лидери, без изключение“, заяви Николай Денков от ПП-ДБ.

„Границите ще бъдат много по-свободни и целият този трафик, не говоря само за хората, които отиват на почивка, но и най-вече относно икономиката“, посочи Борислав Гуцанов, „БСП - Обединена левица“.

„Шенген ще остане, защото за Румъния минимум 6 месеца граничният контрол ще остане. За Гърция уж казват, че ще падне, но не се знае утре или в другиден какво ще се случи. Шенген в момента на практика умря. Една голяма част от държавите в Западна Европа са си възстановили граничния контрол. Европейците, нашите приятели и партньори в кавички, са наистина много любезни, те излязоха от Шенген, за да има място за нас“, заяви лидерът на „ВъзражданеКостадин Костадинов.

Очаква се да стане ясна и оценката на останалите политически сили.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK