Медиците от Спешна помощ предупредиха, че са на ръба на възможностите си. Линейки обикалят по няколко болници, за да приемат пациент. Близо 10% от сигналите за коронавирус, които постъпват, са за деца.
С около 200 са скочили повикванията за коронавирус през последните две седмици, отчетоха на брифинг по-рано тази сутрин спешните медици.
За последната седмица обслужените сигнали с COVID пациенти са 1482
От тях 129 са били за деца, заразени с вируса.
Дежурството на д-р Евгени Петров започва със сигнал за пациент с коронавирус.
„Няма място за напрежение, няма място за страх. Работим на максимални обороти“, казва той.
Случаите зачестяват, но за разлика от преди година лекарите са по-подготвени, разказва д-р Петров. Някои пациенти обаче все още подценяват опасността.
„Мерки се затягат, мерки се разхлабват, но заболяването все още е налице. Особено в момента“, коментира д-р Евгени Петров.
Между 470 и 500 са повикванията за 12-часова смяна в Спешна помощ в София. Често медиците не успяват да поемат всички.
Немалък брой хора звънят просто за консултации.
„Молим тези пациенти, тези хора, които може би една част от тях не са пациенти, просто са притеснени, да търсят личните си лекари за консултация, а не нас, защото просто ни заливат. В момента, в който те говорят с диспечерите, хора, които наистина имат нужда от спешна помощ, не могат да се свържат с нас и чакат на телефоните“, обясни говорителят на Спешна помощ Катя Сунгарска.
Девет от спешните медиците са загубили живота си от коронавируса за последната година. В момента екипите са 21 за тази смяна. В по-натоварените дни работят и до 35.
Заради натоварването сигналите от едната смяна се прехвърлят на следващата. Само за тази нощ дневният екип започна работа със 70 адреса, оставени от нощния.