За риск от фалити предупреждават производители и търговци на електроенергия у нас. Причината – методика на КЕВР, действаща от началото на май.

На 23 април например, преди методиката да влезе в сила, цената и при недостиг е била 360 лева за мегаватчас. На 19 май тя достига до над 6341 лева в определен момент от деня, което е разлика от 20 пъти, изчисляват от бранша.

С въвеждането на методиката, с която таванът на цените за балансираща енергия отпада, Михаил Тодоров (като производител) изчислява, че ще изгуби почти всичките си приходи.

„Ние от тях ще получим само 10%, защото 90% отиват за балансирането. С предишната методика балансирането ни беше само 5% от приходите. Това означава, че е непосилно за нас да си покрием кредитите, да плащаме работните заплати и т.н. След месец-два ще видите, че много предприятия ще бъдат закрити“, категоричен е Михаил Тодоров, производител на електроенергия от ВЕИ.

Загуби ще претърпят и търговците, и клиентите.

„Окончателните разходи за балансиране за май 2024 г. на координаторите на балансиращи групи надхвърлят десетократно всякакви прогнози и представляват категорично непредвиден и необезпечен търговски риск, защото тези обстоятелства настъпват при валидни търговски договори, сключени с клиентите ни“, пишат в становището си от АИКБ.

Пикът на цените е на 19 май, посочват от брашна. Вече са се обърнали към институциите с искане методиката да се коригира.

Снимка: bTV

„От първия ден през май е достигнала щетата до 50 милиона лева на пазара за електроенергия. Има и дългосрочен риск – ВЕИ секторът, който е много важен за декарбонизацията, ще пострада много. Има много централни, които през май няма да изкарат никакви пари“, обяснява Никола Газдов от Асоциацията за производство, съхранение и търговия на електроенергии.

От електроенергийния системен оператор пък казват, че методиката ще се отрази дисциплиниращо. И отчитат – част от търговците са успели да реализират приходи, използвайки възможността да купят и внесат енергия от други пазари.

„Като всяко ново нещо има проба-грешка. След грешката всеки си прави изводите. Това, че търговците не са успели достатъчно добре да си прогнозират производството, е факт. При 3500 мегавата в страната, стигнахме до недостиг в рамките на 1100 мегавата за час. Сами разбирате, че 30% грешка е сериозно отклонение“, категоричен е Ангелин Цачев, електроенергиен системен оператор.

Но от бранша настояват – докато новата методика се усъвършенства, да се върне старата.

От КЕВР заявиха за bTV, че в момента анализират данните за пазара и едва след това ще излязат със становище.