Предстои преминаване към лятно часово време. Това ще се случи в събота срещу неделя - в 3.00 ч. ще преместим стрелките с 1 час напред - на 4.00 ч. Как се отразява това на организма на човек? 

Лятното часово време продължава от март до ноември, когато часовниците се връщат с един час назад и се връща стандартното време. По време на лятното часово време хората могат да се наслаждават на повече време на слънчева светлина вечер. Но това удобство си има цена.

„Промяната с един час може да не изглежда голяма, но в краткосрочен план може да нанесе поражения върху психическото и физическото състояние на хората“, казва д-р Чарлз Чейслер, професор по медицина на съня в отдела по медицина на съня към Харвардското медицинско училище.

  • Отидете на светло

Изследванията показват, че смяната на часовниците два пъти годишно може да има различни последици за здравето. От двата варианта преместването с един час напред е по-стресиращо за организма. Промяната на часа може да наруши циркадните ритми - естествените 24-часови цикли на организма, които регулират ключови функции като апетит, настроение и сън.  

За да бъде преходът по-лек, се препоръчва подготовка за преминаване към лятното часово време. Хората могат да предприемат стъпки, за да направят смяната на часа по-малко стресова за тялото и ума си. Д-р Чейслер предлага няколко различни подхода:

  • Променете времето си за лягане

Около три дни преди смяната на часовото време си лягайте и се събуждайте 10 до 15 минути по-рано от обикновено. Следващата вечер се стремете към 20 до 30 минути, а на третата вечер - към 30 до 45 минути. 

Снимка: iStock

„До края на този период организмът ви ще се е приспособил към загубения час и няма да изпитвате стрес от опитите да наваксате бързо със съня“, казва д-р Чейслер.

  • Правете следобедни дрямки

Ако се чувствате уморени в следобедните часове след началото на лятното часово време, направете планирана обедна дрямка за 20 до 30 минути (по-дългата дрямка може да ви накара да се почувствате още по-сънени). 

  • Повече светлина

През първата седмица след смяната на часовото време се опитайте да се излагате около 15 минути на сутрешна светлина, която може да помогне за поддържане на циркадните ви ритми. Друг вариант е да използвате лампа, която излъчва ярка бяла светлина. Изберете такава с експозиция от 10 000 LUX (LUX е мярка за интензивността на светлината). Седнете пред нея в продължение на до 30 минути. Дръжте очите си отворени, но не гледайте директно към светлината. Прекарайте това време в четене, писане или просто в покой.

  • Отложете началото на деня си

В продължение на няколко дни след смяната на времето отложете началото на ежедневните си задължения с един час. Например, ако излизате на сутрешна разходка в 8:00 ч., изчакайте до 9:00 ч.

Снимка: iStock

 

„Вътрешният ви часовник все още се движи с един час закъснение, така че му давате възможност да се приспособи“, казва д-р Чейслер. Постепенно съкращавайте началния час с 10 или 15 минути; в рамките на една седмица часовникът на тялото ви трябва да се пренастрои към новото време.

  • Ограничете алкохола и кофеина

Няколко дни преди и след смяната на часовото време намалете консумацията на алкохол и кофеинови напитки, тъй като те могат да нарушат съня ви.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK