Световноизвестният швейцарски кардиохирург проф. Тиери Карел извърши шест животоспасяващи операции съвместно с екипи на плевенската болница „Сърце и Мозък“. В интервенциите са участвали кардиохирурзите доц. Владимир Корновски и д-р Йордан Красналиев.
За последните 24 часа екипите са извършили пет операции на митрални и аортни клапи, байпас операции и комбинирани кардиохирургични интервенции - всяка от тях със средна продължителност между 3 и 5 часа. По спешност снощи е оперирана жена с белодробна емболия, препратена от друга болница. Няколко часа след интервенцията тя е с добри показатели на функциите на белия дроб и сърцето.
Проф. Карел отбеляза, че болница „Сърце и Мозък“ е на световно ниво, оперативните зали са оборудвани отлично, а създадената организация на работа е безупречна. Той подчерта, че знанията и уменията на екипите са впечатляващи.
„Това, което виждам тук в Плевен, много се доближава до работата ми в Швейцария“, коментира проф. Карел.
Д-р Красналиев подчерта, че за него е изключителен шанс да работи със специалист като проф. Карел и добави, че за него най-важна е била възможността в разговори с толкова известен кардиохирург да обмени опит.
Проф. Карел даде и своите съвети как да бъде запазено здравето на сърцето. Според него е важно да се ограничи, ако не може напълно да се спре тютюнопушенето, да има по-голяма физическа активност при хората и те да обръщат внимание на храненето, което да бъде разумно.
Специалистът е категоричен, че никой човек не трябва да пропуска редовните профилактични прегледи при своя личен лекар.
Проф. Карел е в България по покана на Българския кардиологичен институт. Той има в практиката си над 12 000 хирургични интервенции и е сред водещите специалисти в световната кардиохирургия в последните десетилетия. Член е на борда на директорите на Американската асоциация по торакална хирургия (2018-2021 г.), редактор на Европейското научно списание по кардиоторакална хирургия (2011-2021 г.).
В продължение на 25 години е част от ръководството на водещи научни институции. Автор е на над 800 научни публикации. Носител e на наградата "Леонардо да Винчи" за високи постижения в областта на преподаването и обучението към Европейското дружество по кардиоторакална хирургия, „Доктор хонорис кауза” на Фрайбургския университет. Участвал е в близо 50 хуманитарни мисии по света.