Факултетът по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“ отбеляза днес своя 50-годишен юбилей с тържествена церемония по връчване на дипломите на абсолвентите, завършващи бакалавърските и магистърските програми по „Журналистика“, „Връзки с обществеността“, „Книгоиздаване“ и „Комуникационен мениджмънт“.
На церемонията 150 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. получиха дипломите си за завършено висше образование, предаде БТА.
Журналистът на bTV и водещ на предаването „120 минути“ Светослав Иванов, който е възпитаник на факултета, имаше честта да произнесе тържественото слово по случай дипломирането на младите ни колеги.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„В този забързан свят, в който все по-често хората гледат на света през селфи-камерата на устройствата си, не забравяйте, че нашата професия винаги е била свързана с историята на другите, това е журналистиката – историите на другите. Те са много по-важни“, каза той.
По думите му най-голямата битка, която се води, е битката за човешкото внимание. „Вниманието е капиталът, за който се борят всички. Ние, като журналисти, също водим подобна битка. За да информираме обществото и да го лекуваме от всички крайности и манипулации“, подчерта журналистът.
Светослав Иванов пожела на студентите да бъдат пазители на реалността. Да вървят напред, въпреки ударите, които ще понасят, да се изправят по-силни и убедени след всяко падане, като изпитват вътрешно удовлетворение, че са прави в действията си и са защитили достойнството на професията си.
Деканът на ФЖМК проф. д-р Веселина Вълканова се обърна към абсолвентите с думите:
„Скъпи колеги, вие получавате своите дипломи в годината, в която честваме половинвековния юбилей от създаването на Факултета по журналистика и масова комуникация като самостоятелно звено на Софийския университет, и в годината, когато нашата специалност „Връзки с обществеността“ навършва 30 години от своето създаване. За академичната общност на Факултета годишнините са повод да погледнем с респект и удовлетворение назад към постиженията на десетките учени и преподаватели, на хилядите випускници на Факултета, които през изминалите вече повече от седем десетилетия допринасяха към авторитета на българското академично образование и държаха високо професионалните стандарти на журналистиката и медиите.“ Проф. Вълканова припомни, че само преди седмица на академично тържество е била отдадена почит към пионерите на българската журналистика и към първоучителите, които не просто са поднасяли истината, но и са учили как тя да бъде намирана.
„На първо място, спрете да вярвате на това, което непрекъснато се говори в публичното пространство, че непременно, на всяка цена, трябва веднага да бъдете успешни, че веднага можете да стигнете до мечтаните позиции. Зад всичко това стои много труд и себедоказване. Ако положите този труд и се докажете, бъдете сигурни, че със знанията, които сте получили, няма да има никакъв проблем във Вашето развитие като професионалисти“, каза ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев. В словото си той заяви, че студентите трябва да са особено внимателни към това, което е представено като картина за света в мобилните им устройства, защото това е един друг поглед, други възприятия.
„Ако искате да сте успешни професионалисти, отворете сетивата си, и то всички. Ако отворите сетивата си и започнете да приемете истинските сигнали на този свят, това означава, че ще продължите да развивате умовете си, а не да приемате готови рецепции, по нечия воля – била тя човешка или волята на машината“, каза проф. Вълчев. „Борете се за смисъла на думите, борете са за истинския свят и тогава ще бъдете истински професионалисти. Ако правите всичко това, не жалите сърцата си, успехът неименуемо ще дойде при Вас“, се обърна ректорът към завършващите.
Отличник на випуска е Неделина Колева от специалност „Комуникационен мениджмънт“. Тя отправи поздрав към завършващите си колеги. Церемонията завърши с връчване на дипломите на абсолвентите, някои от които бяха наградени със златни значки „Отличник на Софийския университет“.